Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018
Burmistrz Leszek Kopeć zaprasza mieszkańców miasta i gminy Staszów do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018", która odbędzie się 9 września 2018 r. (niedziela), w godz. od 15:00 do 17:00, na „Zalewie nad Czarną" w Staszowie. W ramach, akcji uczestnicy otrzymają sadzonki drzew (brzoza, lipa, dąb, grab) w zamian za:
a) przekazanie surowców wtórnych:
- 10 szt. zgniecionych butelek PET (niezależnie od pojemności) - 1 sadzonka,
- 10 szt. zgniecionych puszek aluminiowych – 1 sadzonka,
- 10 szt. baterii (typu paluszki, guzikowe, płaskie) – 1 sadzonka;
b) jako nagrody za wypełnienie testu dot. dbałości o środowisko naturalne, oszczędzania energii, walki ze smogiem i odnawialnych źródeł energii OZE będącego załącznikiem do regulaminu, zgodnie z zasadą:
- do 70% dobrych odpowiedzi – 1 sadzonka,
- 70% -100% dobrych odpowiedzi – 2 sadzonki drzew;
c) jedna osoba nie może otrzymać więcej niż 2 sadzonki drzew.
Organizatorem wydarzenia na terenie miasta i gminy Staszów jest Urząd Miasta i Gminy w Staszowie. Partnerami akcji są: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Staszowie i Nadleśnictwo Staszów.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem (plik do pobrania).
Informacja na temat akcji
Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski 1981-2018” – to wielkie przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne, które w niedzielę 9 września br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje wraz z Funduszami Wojewódzkimi.
Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne w Ojczyźnie, gdyż taka postawa stanowi jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.
Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW chcą podkreślić, że proekologiczne działania każdego z nas mają wymierne znaczenie, szczególnie takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz szacunek dla pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach.
Podczas niedzielnej akcji mieszkańcy Warszawy i okolic oraz poszczególnych województw będą mogli otrzymać sadzonki rodzimych gatunków drzew – w zamian za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady, m.in. butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę, żarówki, świetlówki „elektrośmieci” itp.
Uroczysta inauguracja akcji odbędzie się w Warszawie przed siedzibą NFOŚiGW / przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas plenerowej konferencji prasowej z udziałem gości specjalnych – Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka – oraz gospodarza przedsięwzięcia Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy.
Wielka akcja posadź #DrzewodlaPolski – odbędzie się w niedzielę 9 września 2018 r. – od godz. 10.00 do 16.00 – w 10 lokalizacjach w Warszawie: Park Agrykola i Łazienki Królewskie, Park Skaryszewski, Pl. Defilad, Multimedialny Park Fontann, Ogród Saski, Skwer Płyta Desantu, Park Górczewska, Pole Mokotowskie.
Wszędzie tam mieszkańcy Warszawy i osoby goszczące w stolicy będą mogli wymienić butelki PET, puszki aluminiowe i baterie domowe (paluszki, guzikowe) na sadzonki m.in. olszy, świerku, sosny, klonu jaworu, jarzębu, dębu szypułkowego. Każda jubileuszowa sadzonka będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia.
Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego i jest realizowana w ramach projektu „Niepodległa”.
Więcej informacji o akcji w regionach na stronach internetowych WFOŚiGW:
NFOŚiGW www.nfosigw.gov.pl
Świętokrzyskie www.wfos.com.pl