Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Atrakcje i ciekawostki
O staszowskim chronometrze ratuszowym
W dziejach Staszowa do połowy XIX wieku spotykamy, aż nadto dowodów zainteresowania rozwojem miasta i sytuacją jego mieszkańców ze strony właścicieli dóbr staszowskich. Niewątpliwym przykładem jest zafundowanie staszowianom zegara na wieży ratuszowej, przez ówczesnego dziedzica „państwa staszowskiego”, hrabiego Alfreda Potockiego, w roku 1825. Konstruktorem chronometru został wybrany „obywatel miasta Krakowa, zegarmistrz Wojciech Żebrawski".
29.03.2021
Czytaj więcej
Park im. Adama Bienia
Park miejski położony na Osiedlu Północ, pomiędzy ul. Opatowską, a ul. Jana Pawła II. Na jego terenie można skorzystać ze ścieżek dla spacerowiczów, placu zabaw oraz siłowni miejskiej. Park w gorące, letnie dni kusi mieszkańców cieniem dawanym przez liczne drzewa. Odbywają się tu koncerty, występy artystyczne oraz rekonstrukcje historyczne. W parku znajdują się dwa pomniki. Jeden upamiętnia staszowskie ofiary mordu katyńskiego, drugi to Ławeczka Adama Bienia, jednego z przywódców Polskiego Państwa podziemnego, I Zastępcy Delegata Rządu RP na kraj w latach 1943-45, skazanego w 'Procesie Szesnastu' i więzionego w Moskwie. Adam Bień patronuje całemu parkowi.
29.07.2020
Czytaj więcej
Kamieniołom w Smerdynie
Długość kamieniołomów w Smerdynie to kilka kilometrów. Lokalni mieszkańcy nazywają je kamionkami. Przez wieki smerdyński piaskowiec stanowił podstawowy materiał budowlany w okolicy Staszowa. Do Smerdyny warto się wybrać aby podziwiać malowniczy krajobraz, który powstał w wyniku eksploatacji surowca. Od 2018 r. na terenie dawnego kamieniołomu organizowany jest Puchar Południowej Polski - Cross Country. Terenem opiekuje się Fundacja Ziemi Smerdyńskiej "Kamionka".
29.07.2020
Czytaj więcej
Park Miejski im. Górników Siarkowych
W 2020 r., Staszów zyskał nową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Na nieużytkach pomiędzy osiedlem „Ogrody”, a osiedlem Wschód, powstał Park Miejski im. Górników Siarkowych. Na ponad 12 ha posadzono 600 drzew oraz 40 tysięcy kwiatów i krzewów ozdobnych. Część nasadzeń tworzy szpalery wzdłuż alei i będzie dawać cień podczas upalnych, letnich dni
22.07.2020
Czytaj więcej
Stary spichlerz
Przy ul. Parkowej znajdował się budynek dawnego spichlerza z przełomu XVIII i XIX wieku. Budynek przeniesiono do skansenu w Tokarni w 1981 r. Spichlerz był drewniany i posiadał gontowy dach naczółkowy. Budynek ten stanowi jedyny na Kielecczyźnie przykład spichlerza wąskofrontowego, zbudowanego na rzucie kwadratu.
18.01.2019
Czytaj więcej
Browar w Kurozwękach
Od 2018 r. w Kurozwękach działa Browar Popiel. Jest to pierwszy browar restauracyjny w naszym województwie. Budynek znajduje się w miejscu dawnych czworaków, 200 m przed Pałacem w Kurozwękach. Do dyspozycji gości przygotowano dwie duże sale. Warzelnia i fermentownia browaru zlokalizowane są w części sali na parterze, tak aby odwiedzający browar mogli obserwować produkcję piwa.
18.01.2019
Czytaj więcej
Zapora w Chańczy
Zapora w Chańczy składa się z: zapory ziemnej czołowej lewej i prawej, betonowego bloku przelewowo-spustowego, niecki wypadowej oraz obwałowania cofkowego. Zapora ziemna zbiornika ma długość 412 m, wysokość maksymalną 13.8 m, natomiast szerokości korony to 10.0 m.
18.01.2019
Czytaj więcej
Piąty Staw
Jest to najmniejsze z jezior położonych tuż obok siebie. Duży, Drugi, Trzeci i Czwarty połączone są ze sobą kanałami, które umożliwiają swobodne przepływanie rowerków wodnych, kajaków i łódek. Piąty Staw kiedyś okresowo z nimi połączony, dzisiaj dziki i powoli zarastający. Jest coś magicznego w tym miejscu, wyspie na środku i przewróconych drzewach dokoła. Piąty Staw jest miejscem, w którym możemy zobaczyć na własne oczy jak wygląda proces zanikania leśnych stawów i oczek wodnych.
01.08.2018
Czytaj więcej
Skałki i Jaskinia Staszowska
Przy ul. Rakowskiej w Staszowie znajdują się pozostałości po niewielkim kamieniołomie gipsowym. Na jego terenie znaleźć można skalną wnękę o głębokości kilku metrów. Niewykluczone, że Jaskinia Staszowska ciągnie się dalej, ale jej eksploracja wymagałaby poszerzenia i wykucia przejścia do dalszej jej części. Z góry nieczynnego kamieniołomu rozpościera się widok na Błonia, i przepływającą przez nie rzekę Destę.
07.06.2018
Czytaj więcej
Leśny staw Grodzony/Ogrodzony
Zbiornik znajduje się po północnej stronie Drogi Wojewódzkiej 765, około 500 m od Karczmy Świętokrzyskiej. Nazwa stawu wzięła się od ogrodzenia, które dawniej go otaczało. W chwili obecnej przy Grodzonym znajduje się utwardzony podjazd i punkt czerpania wody, który jest częścią sieci przeciwpożarowej (dróg i punktów czerpania wody) Nadleśnictwa Staszów. Na mapach Geoportalu zbiornik występuje pod nazwą „Odrodzony”.
07.06.2018
Czytaj więcej
Golejów-stawy połączone kanałami
Duży Staw połączony jest z trzema innymi zbiornikami kanałami. Pozwala to na swobodne pływanie kajakami, łódkami i rowerkami wodnymi pomiędzy Dużym, Drugim, Trzecim i Czwartym Stawem.
23.02.2018
Czytaj więcej
Staszowskie Morsy
Od października 2015 r przy zdumieniu przypadkowych spacerowiczów Golejów opanowują morsy. Cotygodniowe kąpiele organizuje nieformalna grupa „Staszowskie Morsy”
08.02.2018
Czytaj więcej
Zalew Chańcza
Chańcza to największy zbiornik wodny w województwie świętokrzyskim. Południowa część zalewu leży w powiecie staszowskim, a północna w powiecie kieleckim. Bliska odległość od Staszowa (14 km) powoduje, że zalew spełnia istotną rolę rekreacyjną dla mieszkańców Gminy Staszów i nie tylko.
08.02.2018
Czytaj więcej
Przedpole
Zbiornik ten znajduje się przy najczęściej uczęszczanym szlaku prowadzącym ze Staszowa nad Duży Staw. W momencie gdy z prawej strony mijamy Jezioro Donica położone w głębokiej niecce, Przedpole mamy po swojej lewej stronie. W sezonie letnim staw ukryty jest za gęstą roślinnością.
08.02.2018
Czytaj więcej
Czarna Staszowska
Rzeka Czarna Staszowska swój początek bierze w Górach Świętokrzyskich. Jej źródła wypływają spod Góry Kamień, Góry Stołowej i Góry Włochy. Jej długość to 61 km. Nasza rzeka jest lewobrzeżnym dopływem górnej Wisły.
26.01.2018
Czytaj więcej
Jezioro Jasne
Jezioro Jasne położone jest w odległości ok. 5 km od centrum Staszowa i ok. 3 km od największego z golejowskich stawów. Można do niego dotrzeć wieloma duktami leśnymi. W przeciwieństwie do skupiska jezior krasowych w pobliżu Dużego Stawu,
25.01.2018
Czytaj więcej
Powieść „Prawiek i inne czasy"
Olga Tokarczuk to obecnie jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich pisarek. W 2019 r. otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.Akcja jej powieści z 1996 r. pt. „Prawiek i inne czasy” osadzona została na terenie Ziemi Staszowskiej ( m.in. w Zagrodach, Kurozwękach i Staszowie).
25.01.2018
Czytaj więcej
Desta
Przez Staszów przepływają dwie rzeki: Czarna Staszowska oraz Desta. Desta to lewobrzeżny dopływ Czarnej.
25.01.2018
Czytaj więcej
Parki dworskie -krajobrazowe
Na terenie Gminy Staszów znajdują się 4 parki dworskie-krajobrazowe: Wszystkie parki to obszary chronione, wyróżniające się wartościami przyrodniczymi, historycznymi i kulturowymi.
25.01.2018
Czytaj więcej
Staw Rozlewany
Niewielki staw położony poniżej Jeziora Donica, z którym bywa okresowo połączony. Od Dużego Stawu dzieli go ok. 200 metrów.
25.01.2018
Czytaj więcej
Jezioro Donica
Jedno z najbardziej urokliwych jezior golejowskich. Oddalone od Dużego Stawu o około 300 metrów. Jezioro znane było z pływającej wyspy, która z biegiem czasu przeobraża się w półwysep. Na jeziorze zaobserwować można tworzenie się kolejnych małych wysepek.
25.01.2018
Czytaj więcej
Trzeci Upust
Trzeci Upust to malowniczo położone ruiny śluzy na rzece Czarnej Staszowskiej. Ruiny znajdują się w okolicach ul. Rzecznej, przy drodze gminnej Staszów-Zagrody.
25.01.2018
Czytaj więcej
Latarnia Leśna w Wiązownicy-Kolonii
Odrestaurowana i odnowiona w 2015 r. latarnia leśna w Wiązownicy-Kolonii ma około 300 lat. Takie obiekty stawiano dawniej przy szlakach handlowych, aby wskazywały drogę wędrowcom. Rozpalany na szczycie ogień był drogowskazem przy ważnym szlaku z Sandomierza do Krakowa. Budowla ma około 5 metrów wysokości i jest wykonana z kamienia wydobywanego w pobliskich kamieniołomach.
23.01.2018
Czytaj więcej
Nadleśnictwo Staszów
Nadleśnictwo Staszów swym zasięgiem obejmuje teren położony w trzech powiatach (sandomierskim, staszowskim i opatowskim) i w 11 gminach (Bogoria, Łubnice, Lipnik, Klimontów, Koprzywnica, Osiek, Łoniów, Połaniec, Obrazów, Rytwiany i Staszów).
23.01.2018
Czytaj więcej
Kras Staszowski
Kras Staszowski to jeden z dwóch obszarów na terenie Nadleśnictwa Staszów, który jest częścią sieci NATURA 2000. Obszar ten składa się z kilku fragmentów różniących się od siebie. Na wschód od Staszowa znajduje się kompleks leśny z licznymi lejkami i misami krasowymi, zachodni fragment to stawy hodowlane z rezerwatem- Dziki Staw, a część południowo-wschodnia to głównie strumień bez nazwy oraz fragmenty lasów mieszanych z jeziorkami krasowymi.
23.01.2018
Czytaj więcej
Duży Staw
Duży Staw to największe i najbardziej popularne z kilkudziesięciu jezior krasowych występujących w Lasach Golejowskich. To właśnie nad nim, już w latach 70’ powstała infrastruktura turystyczna
23.01.2018
Czytaj więcej
Platany w Kurozwękach
Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kurozwękach, znajdują się trzy piękne platany klonolistne. W 1980 r. drzewa otrzymały rangę pomników przyrody. Platany są przykładem doskonale zachowanych, zabytkowych obiektów przyrodniczych.
23.01.2018
Czytaj więcej
Kościół św. Barbary
Konsekrowany w 2000 r., kościół parafialny pw. św. Barbary został zaprojektowany przez wielkiego polskiego architekta i profesora Politechniki Krakowskiej Wiktora Zina. Co roku Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przyznaje nagrodę imienia profesora. Wyróżnienie wręczane jest na Zamku Królewskim w Warszawie, w trakcie gali Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku”.
23.01.2018
Czytaj więcej
Zalew Nad Czarną
Zalew Nad Czarną to teren między rzeką Czarną Staszowską, kanałem młyńskim, a ul. Piłsudskiego i budynkiem Strażnicy Państwowej Straży Pożarnej. Całość zajmuje obszar ok. 4 ha, w tym zarybione stawy o powierzchni 1,4 ha.
23.01.2018
Czytaj więcej
Stambułki
Stambułki to charakterystyczne fajki wytwarzane w I połowie XIX wieku w Staszowie. Był to najpopularniejszy wyrób staszowskich rzemieślników.
23.01.2018
Czytaj więcej
Dolina Kacanki
Urokliwy wąwóz, który swym wyglądem przypomina Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu, czyste powietrze, malownicza okolica - to tylko niektóre atrybuty czekające na zwiedzających Dolinę Kacanki.
03.02.2016
Czytaj więcej
Łajba
Jezioro położone w Staszowie, przy drodze prowadzącej w stronę Bogorii.
03.02.2016
Czytaj więcej
Staszowska fauna
Gmina Staszów posiada bogatą faunę. Rozległe lasy zamieszkiwane są przez charakterystyczne dla tego ekosystemu gatunki zwierząt.
03.02.2016
Czytaj więcej
Torfy
Zespół 6 jezior pochodzenia krasowego, znajdujących się w niedalekiej odległości od osiedla Pocieszka.
03.02.2016
Czytaj więcej
Źródełko pod Dębem
Źródełko pod Dębem jest miejscem poboru wody, uznawanej przez wielu mieszkańców Staszowa za leczniczą.
03.02.2016
Czytaj więcej
Staszowskie lasy
Lasy staszowskie to wielka różnorodność siedlisk i gatunków. Przeważają lasy liściaste i mieszane. Spośród gatunków lasotwórczych dominuje sosna z domieszką buków, brzóz i grabów.
03.02.2016
Czytaj więcej
Ścieżka Edukacji Leśnej w Czernicy
Wypoczynkowi połączonemu z edukacją leśną na naszym terenie służy "Ścieżka Edukacji Leśnej w Czernicy". Na wytyczonych trasach umiejscowiono 19 przystanków omawiających życie lasu, cele gospodarki leśnej oraz zadania leśnika.
20.01.2016
Czytaj więcej
Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy „Golejów”
Zespół ten powstał w 2003 roku. Znajduje się na skraju lasu w bezpośrednim sąsiedztwie leśniczówki Golejów, na terenie Staszowa.
20.01.2016
Czytaj więcej
Labirynt w kukurydzy
Co roku, od lipca do października w Kurozwękach można podziwiać, gubić się i odnajdywać w jedynym w Polsce Kukurydzianym Labiryncie.
20.01.2016
Czytaj więcej
Golgota w Jasieniu
Golgotę w Jasieniu tworzą trzy wysokie, drewniane krzyże ustawione na wzgórzu, górujące nad całą okolicą. Pod górkami kręcony był ostatni odcinek "Czarnych Chmur".
20.01.2016
Czytaj więcej
„Diabelski kamień”
„Diabelski kamień” – ogromny głaz, który według legendy rozwścieczony diabeł chciał zrzucić na położony tuż obok kościół w Kurozwękach.
20.01.2016
Czytaj więcej
Hodowla bizonów
Wyjątkową atrakcją zoologiczną ziemi staszowskiej jest jedyne w Polsce stado bizonów amerykańskich. Hodowla bizonów amerykańskich jest prowadzona od 2001 roku przy Zespole Pałacowym w Kurozwękach. Stado zostało sprowadzone z Belgii.
20.01.2016
Czytaj więcej