Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
80. rocznica bohaterskiej śmierci redaktorów „Odwetu”
Gazeta „Odwet” została założona przez Władysława Jasińskiego, zaraz po wybuchu II wojny światowej. Na bazie składu osobowego redakcji stworzył on siatkę konspiracyjną, a później oddział partyzancki „Jędrusie”.
Początkowo czasopismo ukazywało się raz w tygodniu pod nazwą „Wiadomości radiowe”. Publikowane artykuły powstawały z informacji pozyskiwanych z nasłuchu radiowego. „Odwet” kolportowano na południu oraz w centrum Polski, w nakładzie, który osiągał nawet dziesięć tysięcy egzemplarzy.
Od marca do maja 1940 roku gazetę dostarczano między innymi do: Dębicy, Mielca, Niska, Tarnowa, Przeworska, Rozwadowa, a na zachód od Wisły swym zasięgiem obejmowała ziemię sandomierską z Opatowem i Ostrowcem oraz tereny powiatu staszowskiego, buskiego i iłżeckiego.
17 marca 1942 roku, gestapo z Tarnowa wraz z niemieckimi żandarmami zorganizowało obławę na dom w Wiśniówce, w którym mieściła się redakcja „Odwetu”.
Niemcy otoczyli dom, po czym rozpoczęli jego obleganie. Czteroosobowa załoga broniła się przez kilka godzin. Ostatecznie partyzanci zginęli podczas próby ucieczki z płonącego budynku.
Podczas zasadzki zginęły cztery osoby: Bolesław Czub ps. „Szary”, Karolina Stawiarz ps. „Lala” oraz łącznicy: Jan Sobiegraj i Longin Zajączkowski.
Jedynym redaktorem „Odwetu”, który wówczas uniknął śmierci był Zbigniew Kabata ps. „Bobo”, który kilka dni przed obławą został wysłany w okolice Iłży.
W czwartek, 17 marca br., minęło 80 lat od tamtych wydarzeń - bohaterskiej śmierci twórców konspiracyjnej gazety „Odwet”. Starosta staszowski – Józef Żółciak, burmistrz Staszowa – Leszek Kopeć, zastępca burmistrza – dr Ewa Kondek oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie – Tomasz Klimek oddali hołd poległym bohaterom, złożyli kwiaty przy obelisku w Wiśniówce, upamiętniającym tamto wydarzenie.