Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
82. rocznica ataku ZSRR na Polskę
Dziś mija 82 lata od kiedy Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. 17 września 1939 roku zadała decydujący cios państwu walczącemu przeciwko niemieckiemu najeźdźcy. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa w sierpniu 1939 roku w Moskwie. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej.
W wyniku tej tragicznej napaści nazywanej IV rozbiorem Polski aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie, a masowe wywózki na Syberię objęły blisko 1,5 mln ludzi. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich było ok. 5 mln Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba ofiar sowieckiej okupacji z lat 1939-1941 do dziś nie jest w pełni znana.
Mając w pamięci wydarzenia września 1939 roku, oddajemy dziś hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie. Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza oraz Ireneusz Kwiecjasz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie wraz z Radnymi Rady Miejskiej złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku Legionów w Staszowie. Chwała bohaterom!