Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Dzień Chleba – smaki naszych dziadków
Przez dwa dni, 19 i 20 sierpnia nad Parkiem Rekreacyjno-Sportowym „Zalew nad Czarną” roznosił się zapach świeżego chleba. Jak co roku, podczas miejsko-gminnych dożynek, które odbywają się pod nazwą „Dzień Chleba – smaki naszych dziadków”, uhonorowano ciężką pracę i zaangażowanie rolników.
„Dzień Chleba – smaki naszych dziadków”, miejsko-gminne święto plonów to od wielu lat impreza kulturalna, która cieszy się zainteresowaniem i życzliwością nie tylko mieszkańców Gminy, ale także gości. To czas, kiedy możemy docenić znaczenie chleba oraz trud, jaki wkłada się w jego przygotowanie. To także czas radości i wdzięczności za zakończone żniwa i pracę w polu. Organizacja tego wydarzenia to sposób na uhonorowanie ciężkiej pracy rolników, piekarzy i cukierników – osób, które odpowiadają za produkty zbożowe, które znajdujemy na swoim stole.
Pierwszego dnia obchodów na mieszkańców czekało mnóstwo dobrej muzyki i wspaniałych, lokalnych przysmaków. Na stoiskach królowało jednak przede wszystkim lokalne pieczywo. Tuż po oficjalnym rozpoczęciu „Dnia Chleba” na scenie wystąpił Klub Piosenki „RYTM” Staszowskiego Ośrodka Kultury. Swoje umiejętności zaprezentował również staszowski zespół muzyczny „Econ”. O godzinie 18:30 w niebanalny sposób z publicznością przywitała się „Orkiestra na Dużym Rowerze” - przejechali parkowymi ścieżkami na sześcioosobowym jednośladzie, grając na instrumentach muzycznych. To właśnie cecha charakterystyczna zespołu Big Bike Orchestra. Zespół jest półfinalistą XIII edycji programu TVN Mam Talent. Niespodzianką dla publiczności, tuż przed koncertem gwiazdy wieczoru, był pokaz energetycznej zumby w wykonaniu klubowiczek Klubu Xtreme Fitness Gym ze Staszowa. Punktem kulminacyjnym sobotniego Dnia Chleba był występ niekwestionowanej legendy polskiej sceny muzycznej – zespołu Kombii. Charyzmatyczny frontman grupy, Grzegorz Skawiński, rozgrzał staszowską publiczność do czerwoności. Publika bawiła się do wszystkim znanych przebojów takich jak: „Black&white”, „Pokolenie”, „Randez Vous” oraz „Awinion”. Zwieńczeniem pierwszego dnia świętowania była dyskoteka pod gwiazdami z DJ Katią.
Drugi dzień obchodów Miejsko – Gminnego Święta Plonów rozpoczęto w Parku im. Adama Bienia. Tam odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Swoje prace zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa z terenu gminy Staszów. Pierwsze miejsce zajął wieniec sołectwa Smerdyna i to on będzie reprezentował gminę Staszów podczas dożynek powiatowych w Połańcu, 3 września. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się sołectwo Wola Wiśniowska oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wiązownicy Dużej, zaś na trzecim KGW „Wisienki” z Wiśniowej Poduchownej oraz sołectwo Zagrody. Wyróżnione zostały prace z Czajkowa Południowego, Czernicy oraz Sielca. Po rozstrzygnięciu konkursu delegacje z wieńcami, zaproszeni goście oraz zebrani w parku mieszkańcy przy akompaniamencie Orkiestry Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. w Grzybowie przeszli w uroczystym korowodzie dożynkowym do kościoła pw. Ducha Świętego, Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tutaj odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Grzegorz Jeż – proboszcz parafii pw. św. Barbary w Staszowie, zaś homilię wygłosił ks. kan. Szczepan Janas – proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie. W trakcie nabożeństwa zebrani w świątyni modlili się za rolników, dziękując za trud pracy ich rąk. Po Eucharystii korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do Parku „Zalew nad Czarną”, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Miejsko-Gminnego Święta Plonów. Tutaj starostowie dożynek, Agnieszka Gozdek z Czajkowa Południowego oraz Paweł Skuza ze Sztombergów, tak jak każe tradycja, przekazali na ręce dr. Leszka Kopcia, burmistrza miasta i gminy Staszów bochen, który powstał z tegorocznych zbiorów. Włodarz, doceniając wysiłek pracujących na roli, zobowiązał się do sprawiedliwego dzielenia chleba.
- Dziś zebraliśmy się, aby świętować dożynki – czas radości, wdzięczności i jedności – powiedział burmistrz Leszek Kopeć, zwracając się do rolników – Składamy Wam podziękowania za trud i wysiłek, który wkładacie w pracę na polu. Jest ona fundamentem naszego codziennego życia, a plony, które zebraliście przypominają nam, jak cenny jest chleb – symbol pożywienia, dostatku i pomyślności. Niech te dożynki będą wyrazem naszej głębokiej wdzięczności i szacunku do Was. Życzymy Wam obfitych plonów i wszelkiej pomyślności – podsumował włodarz.
W trakcie niedzielnych dożynek odbyło się wręczenie resortowych odznaczeń honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pośród odznaczonych w tym roku znaleźli się: Aneta Uśmiał, Paweł Skuza, Ryszard Grad, Andrzej Kowalski, Tadeusz Belusiak oraz Zbigniew Wojciechowski. Wyróżnienia wręczyli dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, Jacek Toś – dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Kielcach oraz dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza. Okolicznościowymi podziękowaniami zostali nagrodzeni także właściciele lokalnych piekarń biorących udział w staszowskim święcie chleba – piekarni „Zdrowiej” w Podmaleńcu Anety i Pawła Chałońskich, piekarnia „Sojda” Krzysztofa Sojdy oraz piekarnia GS w Staszowie.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie w Parku swoje wokalne umiejętności zaprezentowała „Rodzinna Kapela Korbanów”. Chwilę później do wspólnej zabawy mieszkańców porwał Zespół Śpiewaczy „Na Ludową Nutę” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury. Na podsumowanie zabawy odbyła się potańcówka z Kapelą „Sami Swoi”.
W „Dniu Chleba” do rolników popłynęło wiele ciepłych słów wdzięczności oraz wspaniałych życzeń. Swoje podziękowania wyrazili między innymi: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Poseł na Sejm RP, Mariusz Gosek – Poseł na Sejm RP, Michał Cieślak – Poseł na Sejm RP, Paweł Krakowiak – radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Staszów, Leszek Guzal – wicestarosta staszowski, st. bryg. Grzegorz Rajca – Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego, przewodniczący Rady Powiatu wraz z radnymi, Ireneusz Kwiecjasz – przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie wraz z radnymi, Jacek Toś – dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Kielcach, Anna Gogola – dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury, Józef Cepil – dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Jerzy Adamkiewicz – kierownik ARiMR oddział w Staszowie, Anna Adamczyk – zastępca kierownika ARiMR oddział w Staszowie, Damian Nowosiński – prezes zarządu Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” w Grzybowie, Agnieszka Wojdan – prezes zarządu ENEA Elektrownia Połaniec, Adam Lubera – Nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów, a także przedstawiciele i zarząd cechów, przedsiębiorcy, sołtysi z terenu Gminy, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańcy miasta i gminy Staszów.
W trakcie weekendowego świętowania na stoiskach mieszkańcy mogli skosztować wspaniałych, domowych potraw i wypieków, a także swojskich przetworów, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Oględowa, Koniemłotów, Sielca oraz Mostek. Dla zebranych przygotowano również szereg atrakcji, między innymi zagrodę edukacyjną „Ostoja Dworska” oraz stoiska z rękodziełem artystycznym. Uczestnicy Dni Chleba mogli również wziąć udział w loterii fantowej „Dobry Los”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Staszowie, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na adaptację terenu przy budynku Stowarzyszenia w Kurozwękach do prowadzenia horiterapii. Na najmłodszych czekały zabawy, konkursy oraz park zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, prowadzony przez pracowników Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska staszowskiego magistratu. Mieszkańcy zapoznali się z obowiązującymi zasadami oraz możliwościami dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Urzędnicy odpowiedzieli także staszowianom na nurtujące ich pytania w sprawie termomodernizacji budynków. Nie zabrakło również znakowanych gadżetów i słodkich upominków.
Organizatorami Dni Chleba, Miejsko-Gminnego Święta Plonów w Staszowie byli: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Świętokrzyski dr n. med. Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów dr Leszek Kopeć oraz Starosta Staszowski Józef Żółciak.
Sponsorami i partnerami Dnia Chleba - smaków naszych dziadków byli ENEA Elektrownia Połaniec, GRUPA AZOTY Kopalnie i Zakłady Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie, Starostwo Powiatowe w Staszowie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. Gminy z o.o. w Staszowie, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Staszowie, GMC Sp. z o. o. w Staszowie, BRICOMARCHE Staszów, GRUPA PBI Sp. z o.o. Sandomierz, Bank Spółdzielczy w Staszowie, Bank PEKAO, PKO Bank Polski, XTREME FITNESS Staszów, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Świętokrzyski Oddział Regionalny, ENREM Połaniec, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie, Przychodnia Rodzinna w Staszowie, Restauracja Kolejowa, PRYMUS AGD Staszów oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Wiśniowej, Koniemłotach i Staszowie.
Dzień Pierwszy
Dzień Drugi