Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
5 maja obchodzimy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Jak każdego roku, tak i w tym, ulicami Staszowa przeszedł barwny korowód, pełen czerwonych kwiatów i balonów symbolizujących solidarność z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
15 maja barwny korowód, wzorem lat poprzednich, wyruszył z ulicy Szpitalnej, z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Staszowie, by następnie przejść przez ulicę Kolejową, Krakowską na staszowski Rynek, by później wyruszyć ulicami Kościelną, Niepodległości, Wschodnią i Ogrodową do Sanktuarium Jana Pawła II w Staszowie. W świątyni odbyła się uroczysta Msza Święta, którą odprawił ks. kan. Szczepan Janas – proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie.
Marsz z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, jak co roku zgromadził osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziców, opiekunów, młodzież szkolną, dzieci ze staszowskich przedszkoli, przedstawicieli samorządu, placówek oświatowych oraz instytucji kultury, a także wielu mieszkańców gminy Staszów. W korowodzie szli między innymi dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza, Halina Łabuda – przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Staszowie, Józef Żółciak – starosta staszowski, Leszek Guzal – wicestarosta staszowski, ks. kan. Szczepan Janas – proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie, a także dyrektorzy i pracownicy gminnych placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych gminy.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną to ważne święto obchodzone na całym świecie. Ma na celu podkreślenie wartości i godności osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jest to okazja do uhonorowania ich indywidualnych osiągnięć, a także do promowania pełnej integracji społecznej i równych praw dla wszystkich.