Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Gmina Staszów kupiła młyn
Nowy nabytek znajduje się przy ul. Parkowej w Staszowie, nad kanałem młyńskim rzeki Czarnej Staszowskiej. W planach gminy jest stworzenia tu muzeum staszowskiej wytwórczości rzemieślniczej i handlu ze szczególnym uwzględnieniem produkcji mąki i piekarstwa. Część kubatury będzie mogła być zagospodarowana przez Staszowski Ośrodek Kultury lub galerię sztuki, czy kawiarnię.
Młyn jest jednym z trzech obiektów, które pod koniec XIX w. wzniosła rodzina hrabiów Potockich (herbu Pilawa) w miejscu poprzednich, starych młynów. W powstałych budynkach mieściły się dwa młyny wodne, a w trzecim był magazyn. Po hr. Potockich właścicielami stali się książęta Radziwiłłowie. Po II wojnie światowej tylko w jednym mielono mąkę - żarnami napędzanymi już elektrycznie.
Działki, na których znajduje się obiekt zlokalizowane są w obszarze przeznaczonym do rewitalizacji, dzięki czemu gmina miała prawo pierwokupu. Nieruchomość posadowiona na działkach o łącznej powierzchni 428 metrów kwadratowych zakupiona została w bardzo atrakcyjnej cenie 236 900,00 zł.
Staszów w przeszłości słynął z praktykowanego tu rzemiosła: szewców, krawców, czapników, kuśnierzy, piekarzy, bednarzy, stolarzy, murarzy, garncarzy, czy rzeźników – mówi burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. W międzywojniu w mieście prężnie działały garbarnie, fabryka wódek i likierów, a także wiele sklepów. Kupcy zrzeszali się w stowarzyszeniu oraz działało wiele cechów. Rozwijała się spółdzielczość. Prężnie działały Bank Ludowy oraz Bank Spółdzielczy – dodaje burmistrz – Jestem przekonany, że stworzenie miejsca wystawienniczo - edukacyjnego, w kontekście 500-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, będzie stosownym upamiętnieniem, tych którzy przez pięć wieków tworzyli i budowali Staszów, a zarazem darem dla przyszłych pokoleń – podsumował włodarz.