Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Gmina Staszów samorządem promującym zdrowie
7 września 2020 roku burmistrz Leszek Kopeć odebrał certyfikat „Samorząd Promujący Zdrowie”. Gmina Staszów została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie za efektywne, nowoczesne i skuteczne działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia i promocji aktywności fizycznej.
Nagrody „Samorząd Promujący Zdrowie” przyznawane są samorządom za godne pochwały inicjatywy proekologiczne albo przedsięwzięcia wspierające sport, turystykę i rekreację. Konkurs jest częścią Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. Nagrody i Statuetki wręczono w poniedziałek podczas Gali Finałowej Konkursu, która miała miejsce w podwarszawskich Otrębusach. Nasza gmina została doceniona i wyróżniona za promocję i aktywne działania na rzecz ekologii i zdrowia. Wniosek konkursowy dotyczył działań w latach 2016 – 2019.
Jednym z największych osiągnięć samorządu lokalnego gminy Staszów w dziedzinie działań proekologicznych i wspierających aktywny, zdrowy tryb życia jest inwestowanie w zielone płuca gminy, poprzez liczne nasadzenia i nasadzenia zastępcze oraz stworzenie dużych zielonych parków, licznych placów zabaw i siłowni plenerowych. Gmina Staszów nie tylko pięknieje, ale przede wszystkim daje drugi oddech przyrodzie sadząc zieleń, która poprawia jakość powietrza. Nasze inwestycje pozwalają także mieszkańcom spędzać bezpiecznie czas na świeżym powietrzu i sprzyjają aktywności fizycznej.
Zielony Staszów
W ostatnich latach na terenie gminy Staszów nasadzono ponad 1 150 drzew i prawie 42 000 krzewów/bylin. Możemy cieszyć się Parkiem Górników Siarkowych, w którym stworzono rozległe łąki kwietne przyjazne dla pszczół, domki dla jeży i budki lęgowe dla ptaków. Do dyspozycji dzieci oddano dwa duże place zabaw. Swoje miejsce znajdą również czworonożni przyjaciele, dla których przygotowano ogrodzony plac zabaw. Na terenie parku pozostawiono kilka elementów charakterystycznych dla tego miejsca jak staw czy przykościelny stary sad. W ramach inwestycji, swoje oblicze zmieniła też skarpa na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Solidarności, którą obsadzono nowymi drzewami i krzewami. Wartość całego projektu dotyczącego zieleni w mieście to ponad 10 milionów złotych, z czego 8,5 miliona złotych to pozyskane przez gminę Staszów dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponieważ stawiamy na aktywność na świeżym powietrzu, na terenie całej gminy zmodernizowano i zbudowano wiele nowych placów zabaw umożliwiających rodzinom spędzanie aktywnie czasu w bezpiecznych i nowoczesnych warunkach.
Programy ekologiczne i profilaktyczne
Gmina Staszów realizuje także proekologiczne programy, jak na przykład program „Czyste Powietrze” koncentrujący się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwala zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej. Celem programu jest również ochrona środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji. Projekt „Słoneczne Dachy”, o wartości ponad 5 milionów złotych, dotyczył natomiast zakupu i montażu ponad 300 instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie miasta i gminy Staszów. Dzięki prawie 3 milionom złotych dotacji, pozyskanej przez staszowski magistrat, uczestnicy tego projektu mogli uzyskać ponad 50% zwrotu poniesionych kosztów.
W trosce o zdrowie mieszkańców, w ramach działań profilaktyki zdrowotnej realizujemy program profilaktyczny szczepień przeciw meningokokom, dzięki któremu w latach 2016 - 2019 zaszczepiono ponad 300 dzieci. Urząd Miasta i Gminy w Staszowie współpracuje także ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach w zakresie programu profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. Corocznie miasto odwiedzają cytobus i mammobus, w których można przeprowadzić badania mammograficzne i cytologię.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Gmina Staszów sukcesywnie i konsekwentnie poprawia stan bazy sportowej. Na terenie gminy w zakresie rozwoju aktywności fizycznej zmieniło się naprawdę wiele. Od 2016 r. zainwestowano ponad 14 mln zł na budowę i modernizację infrastruktury sportowej w gminie Staszów. W naszej gminie funkcjonuje ponad 40 obiektów sportowych, w tym hale sportowe, kompleks stadionu miejskiego, pływalnia, boiska do sportów plażowych, wielofunkcyjne boiska ze sztuczną nawierzchnią, boiska trawiaste do piłki nożnej, bieżnie i obiekty lekkoatletyczne, sale gimnastyczne, siłownie plenerowe, korty tenisowe, strzelnica sportowa.
W ostatnich latach zrealizowano kilka ważnych inwestycji sportowych, jak: modernizacja kompleksu lekkoatletycznego na stadionie miejskim w Staszowie, modernizacja boisk przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Staszowie, modernizacja infrastruktury sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie, a na terenie gminy powstały dwie Otwarte Strefy Aktywności. Przebudowano boiska o nawierzchni z trawy naturalnej, zlokalizowanego przy Szkole Podstawowej w Smerdynie, a przy ulicy Jana Pawła II w Staszowie powstało boisko wielofunkcyjne i plac zabaw.
Aby zachęcić mieszkańców do uprawiania sportu i zdrowego trybu życia gmina Staszów organizuje lub współorganizuje również wiele wydarzeń sportowych. Część z nich odbywa się cyklicznie i co roku gromadzi wielu amatorów sportowych dyscyplin, jak i zawodowców. Na przykład w lipcu 2018 na kilka dni gmina Staszów stała się polską i europejską stolicą turystyki rowerowej. W naszym regionie odbył się XIV Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej UECT, który zgromadził blisko 900 cyklistów z Polski oraz z zagranicy.
Obniżanie kosztów ekologicznych i edukacja
Ważne jest również, by gmina nie wpływała negatywnie na ekosystem. Część inwestycji gminnych przeznaczona jest więc na obniżenie kosztów ekologicznych. To takie zadania jak np. modernizacja jednego z dwóch kotłów cieplnych wraz z budową nowej instalacji do odpylania spalin przez Zakład Energetyki Cieplnej w Staszowie, w 2018 roku. Wartość inwestycji to ponad 3 miliony złotych, realizacja zadania prowadzonego w 2018 r. pn. "Realizacja demontażu, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta i Gminy Staszów w 2018 roku", podczas której usunięto 18 810 m2 materiałów zawierających azbest.
W zmianie nawyków ogromną rolę ma edukacja. Dotyczy ona wielu aspektów. Największą uwagę samorząd gminy przykłada do działań związanych z właściwą segregacją odpadów komunalnych. Ma to ogromne znaczenie nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, ale również finansowego. Stąd liczne szkolenia, które odbywają się podczas zebrań sołeckich i osiedlowych, prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników, a także liczne proekologiczne i prozdrowotne konkursy i projekty edukacyjne, realizowane przez szkoły. W Staszowie postawiono także dwa Miejskie Punkty Elektroodpadów.
- To tylko część działań samorządu na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców gminy Staszów. Nadal będziemy się rozwijać i inwestować w zieleń, sport, zdrowie i ekologię – mówił Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów.