Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
IV Marsz Powstańców Styczniowych
W piątek, 17 lutego br. ze Staszowa do Kurozwęk wyruszył „IV Marsz Powstańców Styczniowych”. Wydarzenie rozpoczęto uroczystym apelem przy mogile powstańców, która znajduje się na dawnym cmentarzu przy kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Staszowie.
Wartę honorową, w miejscach pamięci, wystawiła jednostka strzelecka 2151 Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. 2. Pułku Piechoty Legionów w Staszowie oraz klasy wojskowe Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Apel pamięci odczytał Mariusz Brudek, historyk w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, w którym wymienił poległych bojowników o wolność poległych na ziemi staszowskiej.
Krótką prelekcję na temat okoliczności rozpoczęcia powstania styczniowego oraz działań wojskowych na terenie ziemi staszowskiej przedstawił dr Dariusz Kubalski, dyrektor i historyk w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im . I. J. Paderewskiego w Staszowie.
Wspólną modlitwę w intencji poległych oraz ojczyzny poprowadził tutejszy proboszcz ks. kan. Szczepan Janas.
Wicestarosta staszowski – Leszek Guzal zwracając się do młodzieży mówił o konieczności pielęgnowania pamięci o bohaterach powstania oraz najważniejszych miejscach na terenie powiatu staszowskiego, świadczących o tamtych wydarzeniach.
Burmistrz Staszowa - dr Leszek Kopeć podziękował młodzieży szkolnej, za aktywne włączenie się w obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego oraz za udział w uroczystości. Burmistrz mówił również o pamięci historycznej, która ma wyjątkowe znaczenie, w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.
Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na powstańczej mogile.
„IV Marsz Powstańców Styczniowych” przeszedł ulicami miasta pod Pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie oddano hołd walczącym o wolność ojczyzny. Stąd uczestnicy przeszli do Kurozwęk pod mogiłę powstańczą, a później pod kościół w Kurozwękach, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca pięćdziesięciu ośmiu uczestników walk powstańczych, zmarłych od ran w tutejszym szpitalu klasztornym.
Finał marszu miał miejsce w szkole podstawowej w Kurozwękach. Reprezentacje szkół podstawowych wzięły udział w quizie historycznym zatytułowanym „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
W „IV Marszu Powstańców Styczniowych …” wzięli udział między innymi: burmistrz miasta i gminy Staszów – dr Leszek Kopeć wraz z zastępcą dr inż. Ewą Kondek, radni Rady Miejskiej w Staszowie: Zbigniew Wojciechowski, Stanisław Altenberg oraz Dominik Rożek, wicestarosta staszowski – Leszek Guzal, delegacje jednostek organizacyjnych i spółek gminy Staszów, żołnierze 102. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sandomierza, uczniowie szkół podstawowych i średnich wraz z nauczycielami, uczniowie klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, leśnicy z Nadleśnictwa Staszów oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie, staszowscy harcerze, a także członkowie Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie.