Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Minęło 45 lat od męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza
18 sierpnia mija 45 lat od tragicznej śmierci księdza Romana Kotlarza, kapłana pochodzącego z Koniemłotów. Uroczystości upamiętniające bohaterskiego duchownego odbyły się w poniedziałek, 16 sierpnia, w rodzinnej miejscowości.
Pochodzący z Koniemłotów ks. Roman Kotlarz zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 18 sierpnia 1976 r. Do zgonu przyczyniły się obrażenia odniesione podczas licznych pobić przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Represje inwigilowanego księdza wzmogły się po tym, jak 25 czerwca 1976 r. przyłączył się do protestujących robotników z radomskiego „Łucznika”, a następnie ze schodów kościoła udzielił im błogosławieństwa.
Uroczystości rocznicowe związane z 45. rocznicą śmierci oraz 93. rocznicą urodzin Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza rozpoczęto na cmentarzu parafialnym w Koniemłotach, gdzie znajduje się miejsce wiecznego spoczynku duchownego. Modlitwę w intencji zmarłego przy jego grobie odmówił ks. dr Michał Łukasik – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach oraz były proboszcz ks. Paweł Cygan. Przy mogile śp. ks. Romana Kotlarza modlili się członkowie jego rodziny, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacje szkół, instytucji publicznych, „Solidarności” oraz mieszkańcy miasta i gminy Staszów. Hołd bohaterskiemu Kapłanowi, składając kwiaty, oddali między innymi: dr Piotr Wawrzyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Michał Cieślak – Poseł na Sejm RP, Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Waldemar Bartosz – przewodniczący NSZZ ,,Solidarność” Ziemi Świętokrzyskiej, st. bryg. Grzegorz Rajca – zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, przewodniczący Rady Powiatu w Staszowie, Leszek Guzal – wicestarosta staszowski, Stanisław Batóg – prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Staszowie, Wojciech Sagan – członek zarządu Grupy Azoty KiZCHS „Siarkopol”, Jacek Jaworski – dyrektor Hut Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, a także delegacje „Solidarności” z Grzybowa, Staszowa oraz Radomia.
Obecne na wydarzeniu delegacje złożyły również kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą bohaterskiego kapłana – ks. Romana Kotlarza. Dalsza część obchodów miała miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach. Przed uroczystą Mszą Świętą miejscowe dzieci i młodzież przygotowały program słowno – muzyczny o ks. Romanie Kotlarzu. Eucharystii w intencji bohaterskiego kapłana przewodniczył Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, ks. bp dr Krzysztof Nitkiewicz.
- W odróżnieniu od młodzieńca z dzisiejszej Ewangelii ksiądz Roman Kotlarz oddał Chrystusowi całe swoje serce - nie był jak tamten, pewny siebie, dlatego zdał się całkowicie na Boga - powiedział w trakcie homilii Biskup Sandomierski, ks. bp dr Krzysztof Nitkiewicz. - Tu nie chodzi o jakąś wiarę okazjonalną, która daje o sobie znać od wielkiego święta, która przebłyskuje gdzieś od czasu do czasu – kontynuował. - O tej wierze świadczy dokonanie przez księdza Kotlarza uroczystego aktu oddania parafii w Pelagowie pod opiekę Najświętszej Maryi Pannie, a także jego skromne życie i gorliwa posługa kapłańska. Dzięki wierze był w stanie zrozumieć drugiego człowieka i dawał mu to, czego ten człowiek potrzebował, zaczynając od sprawowania Mszy Świętej, głoszenia Słowa Bożego, bo to jest w posłudze kapłańskiej najważniejsze – podsumował Ordynariusz Sandomierski.
Uroczystości w Radiu Maryja zostały podsumowane słuchowiskiem pt. „Represje wobec duchowieństwa w okresie komunistycznym ze szczególnym uwzględnieniem roli Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza” w programie „Rozmowy niedokończone”.
Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach, Stowarzyszenie „Przyszłość” i Rada Parafialna, Starostwo Powiatowe w Staszowie, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Urząd Gminy w Rytwianach, Powiatowe i Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Staszowie, Jednostki OSP Parafii Koniemłoty oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Wydarzenie uświetniła obecność pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.