Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Nie odkładaj spisu na ostatnią chwilę
Jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc można dokonać samospisu w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań. Przypominamy, że obowiązkiem spisowym objęty jest każdy mieszkaniec. Narodowy Spis potrwa do 30 września.
- Stale przypominamy mieszkańcom o obowiązku spisowym, jaki na nich spoczywa. We współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym prowadzimy na szeroką skalę akcje promujące spis powszechny, plakatujemy miasto, rozdajemy ulotki, a także w każdy możliwy sposób ułatwiamy staszowianom wzięcie udziału w samospisie– mówi Leszek Kopeć, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów. - Każdego dnia, od poniedziałku do piątku do dyspozycji mieszkańców jest stanowisko samospisowe w naszym magistracie. W wypełnieniu ankiety pomogą pracownicy, którzy odpowiedzą na nurtujące pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości – dodaje Włodarz. Burmistrz Leszek Kopeć zaznacza także, że wychodząc naprzeciw mieszkańcom, podczas staszowskiego święta chleba w niedzielę, 22 sierpnia, został utworzony Mobilny Punkt Spisowy. W trakcie wydarzenia udało się spisać 98 osób i 37 mieszkań.
Pamiętajmy, że spisu można dokonać samodzielnie przez Internet, z wykorzystaniem aplikacji znajdującej się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego – stat.gov.pl. Na wszystkich, którzy nie mają dostępu do Internetu, bądź na tych, którzy nie potrafią samodzielnie skorzystać ze spisu internetowego, codziennie, od poniedziałku do piątku w Urzędzie Miasta i Gminy w Staszowie przy ulicy Opatowskiej 31, w godzinach pracy magistratu, czeka stanowisko samospisowe.
- Dane z poniedziałku 23 sierpnia pokazują, że na terenie gminy musimy mocno zachęcić do udziału w spisie przede wszystkim mieszkańców Smerdyny, a także Łazisk, Wiśniowej, Wiśniowej Poduchownej, Woli Wiśniowskiej, Wiązownicy Dużej, Wiązownicy Małej oraz Wiązownicy-Kolonii – mówi Burmistrz Leszek Kopeć. - Jeśli mówimy o Staszowie, to szczególnie mało spisało się osób mieszkających przy ulicach: Armii Krajowej, Długiej, Jałowcowej, Maleniec, Opatowskiej, Rakowskiej, Witosa, Wrzosowej, Długiej, Piłsudskiego, Koszarowej, Krakowskiej, Krótkiej, Parkowej, Szkolnej, Wesołej, Złotej, Akacjowej, Krakowskiej, Niskiej, Place, Południowej, Szpitalnej, Kościuszki, Targowej, Wąskiej, Wiśniowej, Wojska Polskiego i Wysokiej. Tu statystki wskazują mocne braki - dodaje włodarz. - Oprócz faktu, że jest to nasz obywatelski obowiązek, pokażmy proszę, że gmina Staszów liczy się dla Polski – podsumowuje Burmistrz.
Mieszkańcy terenów wiejskich będą mieli możliwość dokonania samospisu podczas spotkań wiejskich, dotyczących Funduszu Sołeckiego na rok 2022. Najbliższe Mobilne Biuro Spisowe działać będzie:
-
w czwartek, 26 sierpnia od godziny 17:00 w Łukawicy, w remizie OSP Łukawica,
-
w piątek, 27 sierpnia od godziny 17:00 w Wiązownicy Dużej, w remizie OSP,
-
w piątek, 27 sierpnia od godziny 19:00 w Wiązownicy Małej, w remizie OSP,
-
w niedzielę, 29 sierpnia od godziny 15:00 w Woli Wiśniowskiej na placu przy altanie.
- w środę, 1 września od godziny 19:00 w Wiśniowej, w remizie OSP.
Obowiązkiem spisowym objęte są osoby stale lub czasowo zamieszkujące w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach, które nie są mieszkaniami, na terenie Polski, a także osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania. Obowiązek spisowy obejmuje również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Narodowy Spis organizowany jest raz na dziesięć lat. Jest to jedyne badanie, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji na temat stanu oraz struktury demograficzno-społecznej i zawodowej ludności naszego kraju – jej liczby, terytorialnego rozmieszczenia, a także jakościowego stanu zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych zostaną wykorzystane do opracowania zestawień i analiz statystycznych.