Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Nie żyje Robert Panek - kompozytor staszowskiego hejnału
W wieku 87 lat zmarł Robert Jan Panek pochodzący ze Staszowa muzyk, dyrygent, poeta, podróżnik i fotografik – kompozytor staszowskiego hejnału.
Ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie o specjalności dyrygentura oraz klarnet.
Od 1960 roku był związany z Białymstokiem, gdzie pracował w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz był kapelmistrzem orkiestr dętych.
Stworzył ponad sto sześćdziesiąt utworów muzycznych. Do najważniejszych należą: „Vivat Nato”, „Marsz żałobny 8, 48”, „Modlitwa papieża”, „Epitafium” odegrane na pogrzebie szwedzkiej minister, „Suita weselna” dla dworu królewskiego w Brukseli, „Muzyka serc” na zaręczyny księcia Hakona, kompozycja dla zmarłej tragicznie księżnej Diany. Skomponował hejnały dla: Staszowa, Białegostoku, Quito (w Ekwadorze). „Fanfary” napisane przez kompozytora grane są laureatom podczas wręczania literackiej Nagrody Nobla.
Robert Panek dedykował swoje utwory m. in. rodom panującym w Szwecji i Hiszpanii, Norwegii i Belgii, także królowi Arabii Saudyjskiej.
Należał do Światowego Stowarzyszenia Dyrygentów Orkiestr Dętych. Był zapraszany na festiwale i koncerty na całym świecie. Jego utwory wykonują orkiestry z Estonii, Rosji, Białorusi, Węgier, Niemiec, a także orkiestra Reprezentacyjna Armii USA, NATO oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Specjalnie na olimpiadę w Atlancie skomponował dwadzieścia cztery marsze. Był laureatem wielu konkursów muzycznych, m. in. na Kubie, w Managui, w Hiszpanii, w Tunisie.
Stworzył od podstaw orkiestrę reprezentacyjną Litwy i Łotwy. Zorganizował szkolnictwo muzyczne na Kubie i Nikaragui. Właśnie w Nikaragui został przedstawiony Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II. Kilka lat później za utwór „Modlitwa papieża” otrzymał od Ojca Świętego osobiste podziękowania, które uznawał za najcenniejszą pamiątkę.
Był osobą otwartą, życzliwą i przyjazną. Znał kilka języków. Podróżował po całym świecie, skąd przywoził regionalne pamiątki i artystyczne fotografie, które potem były ozdobą wielu wystaw. Odwiedził czterdzieści krajów.