Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Niedziela w Staszowie „Świętokrzyską Nutą Pisana”
Za nami pierwsza edycja Staszowskiego Przeglądu Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane”. Na scenie w Parku Rekreacyjno-Sportowym Zalew nad Czarną w niedzielę, 24 lipca, zaprezentowało się łącznie czternaście regionalnych kapel, zespołów śpiewaczy i śpiewaczo-tanecznych.
Niedzielne popołudnie po brzegi było wypełnione tradycyjną świętokrzyską muzyką. Na scenie zaprezentowali się: Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin, „Ziemia Szydłowska” z Szydłowa, KGW „Śwarne Kakonianki” z Kakonina, „Zespół Duży i Mały Niedźwiadek” z Niedźwiedzia, Pacanowianie z Pacanowa, Koło Gospodyń Wiejskich Czerwona Malina w Kiełczynie, Zespół Ludowy z Mokrej ze Stąporkowa, KGW Cieśle „Cieślaneczki” z Cieśli, Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno, Zespół Pieśni i Tańca „SKOKOTLIWI” z Mostek, Zespół Pieśni i Tańca „LEŚNIANIE” z Leśnej Starej Wsi, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka, Zespół Pieśni i Tańca „GODZIEMBIANIE” z Pawłowa oraz kapela Sami Swoi z Wysok Średnich.
Występom regionalnych kapel, zespołów śpiewaczy i śpiewaczo-tanecznych przyglądali się dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza, Anna Gogola – dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury, a także radni Rady Miejskiej w Staszowie. Muzycy występujący podczas Przeglądu Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” porwali mieszkańców gminy Staszów do wspólnego tańca.
Na uczestników niedzielnego I Staszowskiego Przeglądu Zespołów Ludowych czekały także różnego rodzaju stoiska rękodzielnicze. Wydarzeniu towarzyszyła plenerowa wystawa malarstwa „Pasiak Świętokrzyski” autorstwa Karoliny Sideł-Kozieł. Józef Żak przygotował prezentację pn. „Zabawki mojego dzieciństwa”. Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o to, aby goście mogli częstować się pysznymi domowymi ciastami, smakowitymi potrawami oraz zimnymi napojami. Lokalne piwo serwował natomiast Browar Popiel z Kurozwęk. Dla najmłodszych uczestników przygotowano takie atrakcje jak wesołe miasteczko, dmuchane zjeżdżalnie oraz lody.
I Staszowski Przegląd Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” zrealizowany został w ramach projektu „Na świętokrzyskim podwórku”. Projekt obejmuje również warsztaty tkackie i przędzenia wełny, które odbywały się w Staszowskim Ośrodku Kultury na początku lipca. Celem projektu jest zwiększenie świadomości i regionalnej tożsamości w kontekście świętokrzyskich tradycji ludowych.
W I Staszowskim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” w kategorii „Zespoły śpiewacze” pierwsze miejsce decyzją jury w skład którego weszli: Michał Siemieniec, Sylwia Głowala, Paulina Kozioł i Anna Gogola zajął Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin. Na drugim miejscu uplasował się Zespół Ludowy z Mokrej, zaś na trzecim Pacanowianie. Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: KGW „Śwarne Kakonianki” z Kakonina oraz „Zespół Duży i Mały Niedźwiadek” z Niedźwiedzia. W kategorii drugiej „Zespoły śpiewaczo-taneczne” pierwsze miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca „GODZIEMBIANIE” z Pawłowa, drugie miejsce przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca „LEŚNIANIE” z Leśnej Starej Wsi, zaś trzecie Zespołowi Pieśni i Tańca „SKOKOTLIWI” z Mostek. W trzeciej kategorii „Kapele ludowe” na pierwszym miejscu podium znalazła się kapela Sami Swoi z Wysok Średnich. Kapele ludowe, zespoły śpiewacze i taneczne – laureaci konkursu „Świętokrzyską nutą pisane” w ramach I Staszowskiego Przeglądu Zespołów Ludowych zaprezentują się 28 sierpnia podczas drugiego dnia obchodów „Dnia Chleba”.
Patronat nad wydarzeniem objął dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu EtnoPolska 2022 Narodowego Centrum Kultury.