Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Niemal 15 litrów krwi zebrano podczas akcji w Staszowie
Szacuje się, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby. Podczas akcji honorowego krwiodawstwa, która odbyła się w sali konferencyjnej staszowskiego magistratu w poniedziałek, 28 lutego, udało się zebrać łącznie 14 litrów i 400 mililitrów krwi. Najcenniejszym darem życia podzieliło się 32 osoby, a co ważne dwie z nich zrobiły to po raz pierwszy. To kolejna zbiórka, w której mieszkańcy gminy Staszów licznie odpowiedzieli na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Agresja Rosji skierowana w stronę Ukrainy wzbudziła w Polakach ogromne pokłady empatii. Polacy od rozpoczęcia wojny w Ukrainie jednoczą się w niesieniu pomocy naszym wschodnim sąsiadom – zbierają pieniądze, niezbędne dary, oferują także dach nad głową, czy też transport. Jednym z najcenniejszych darów, jaki można przekazać drugiej osobie jest krew, dlatego też Polacy tłumnie ruszyli do punktów zbiórki krwi. Jak informują Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ten moment Polska nie wspomaga Ukrainy zapasami krwi, ale jest na to gotowa. W Ukrainie zapewniony jest odpowiedni zapas krwi.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a pozyskana krew jest nadzieją dla chorych, czy poszkodowanych w wypadkach. Poprzez uzupełnienie brakujących elementów krwi leczy się wiele chorób wymagających stosowania transfuzji krwi lub preparatów krwiopochodnych. Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika – jak dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest zatem nie tylko niezastąpionym systemem leczenia, ale również przede wszystkim szlachetną ideą dzielenia się z drugim człowiekiem.
Przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Osoba, która zechce podzielić się tym najcenniejszym darem musi być zdrowa i znajdować się w przedziale wieku od 18 do 65 roku życia. Ponadto dawca:
-
musi ważyć co najmniej 50 kilogramów,
-
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miał wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
-
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie był leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi,
-
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miał wykonywanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
W dniu oddania krwi należy być wypoczętym i nie mieć objawów przeziębienia. Trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem należy wypić około 2 litry płynów. Przy pobieraniu krwi niezbędny jest dokument tożsamości ze zdjęciem. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.