Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Noc Świętojańska nad Czarną w Staszowie – tradycja, kultura i magia
Wieczór 23 czerwca nad Czarną w Staszowie zamienił się w magiczne święto – pełne tradycji, kultury i radości. Noc Świętojańska przyciągnęła mieszkańców i gości do wspólnego świętowania najkrótszej nocy w roku, która obfitowała w różnorodne atrakcje.
Noc Świętojańska to jedno z najbardziej magicznych i tajemniczych wydarzeń w polskim kalendarzu. Obchodzona w najkrótszą noc w roku przynosi ze sobą mieszankę tradycji, folkloru i niezwykłych rytuałów. Dla mieszkańców to natomiast okazja do wspólnego świętowania, puszczania wianków na wodę, czy też poszukiwania legendarnego kwiatu paproci, który ma przynosić szczęście. W Staszowie Noc Świętojańska odbyła się w niedzielę, 24 czerwca, na terenie Parku Zalew nad Czarną”. Organizatorzy zadbali o szereg atrakcji dla uczestników w każdym wieku.
Tradycyjnie podczas Nocy Świętojańskiej nie mogło zabraknąć plecenia wianków. Uczestnicy z zapałem tworzyli piękne, kwiatowe i zielne kompozycje, które później wzięły udział w konkursie na najładniejszy wianek. Jury miało trudne zadanie, oceniano łącznie 27 prac. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich z Koniemłotów, drugie miejsce zdobyła Renata Kaźmierczak, a trzecie Agata Domagała. Prace Iwony Safader, Iwony Rogali i Leny Barabasz zostały wyróżnione. Zwycięskie wianki zachwyciły swoją oryginalnością i estetyką. Jednym z punktów programu były także warsztaty „Prażymy ażurem”, podczas których uczestnicy uczyli się jak wykonywać łapacze snów. Instruktorzy wprowadzili staszowian w tajniki tej sztuki, a zarówno młodsi, jak i starsi, z zapałem tworzyli swoje własne dzieła. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i przyniosły wiele satysfakcji.
O godzinie 21:00 Teatr A3 - Kolekcjonerzy Wzruszeń zaskoczył zebranych widowiskiem „Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen nocy letniej”, które zakończyło się malowniczą paradą lampionów. Tajemnicza i zarazem magiczna atmosfera przeniosła uczestników w świat baśni, pełen kolorów i świateł. Kiedy zapadł zmierzch, korowód mieszkańców z pochodniami przy nastrojowej muzyce ruszył w stronę Zalewu nad Czarną, gdzie na wodę puszczono wianki.
Podczas Nocy Świętojańskiej nad Czarną nie zabrakło również smakowitych potraw, którymi częstowały Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Wiśniowskiej oraz Koniemłotów. Regionalne przysmaki przygotowane przez KGW cieszyły się ogromnym powodzeniem, a smakowite dania były prawdziwą ucztą dla podniebienia. Podczas wydarzenia czas umilały występy solistów Klubu Piosenki „RYTM” oraz zespołu „Na ludową nutę” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury, a także Kapeli Sami Swoi, których muzyka porwała wszystkich do tańca. Zaś wieczorna potańcówka stała się doskonałym zakończeniem tego pełnego wrażeń dnia, pozwalając na wspólną zabawę do późnych godzin.
Wraz z mieszkańcami tę wyjątkową noc świętowali dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów oraz zastępca burmistrza – dr Ewa Kondek. Burmistrz zwrócił się do uczestników wydarzenia.
- Noc świętojańska nad Czarną to wyjątkowy czas, kiedy nasze miasto wypełnia się magią i tradycją – podkreślił Burmistrz. - To wspaniały moment, w którym zanurzeni w atmosferze staropolskich obrzędów możemy wspólnie wziąć udział w licznych zabawach – dodał włodarz, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Nocy Świętojańskiej nad Czarną oraz tym, którzy zdecydowali się spędzić ten wieczór wspólnie. - Niech ta noc przyniesie Wam moc radości i chwil pełnych radości. Cieszmy się wspólnie tą magiczną nocą nad naszą piękną Czarną! - podsumował burmistrz Leszek Kopeć.
Organizatorami Nocy Świętojańskiej nad Czarną była gmina Staszów wraz ze Staszowskim Ośrodkiem Kultury, zaś patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, dr Leszek Kopeć oraz Starosta Staszowski, Romuald Zgrzywa.
Więcej zdjęć TUTAJ