Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Ostatni żołnierz września -Hubal historia prawdziwa
Niezwykły spektakl historyczny, przenoszący rekonstruktorów i widzów w okres realiów II Wojny Światowej i działalności majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” rozegrał się w „Zakątku Świętokrzyskim” w Grzybowie. Stowarzyszenie „Avito Vivit Honore”, które było organizatorem inscenizacji historycznej „Ostatni żołnierz września - Hubal historia prawdziwa” zaprosiło do współpracy grupy rekonstrukcyjne i kolekcjonerskie, które zaprezentowały publiczności sprzęt wojskowy i umundurowanie z okresu II wojny światowej oraz wyposażenie międzywojennej policji.
Paweł Krakowiak, radny sejmiku i prezes stowarzyszenia „Avito Vivit Honore”, powitał zgromadzoną publiczność, w tym znakomitych gości: senatora Jacka Włosowicza, posła na Sejm RP Marka Kwitka, marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Prusia, wiceprzewodniczącego Sejmiku Marka Strzałę, dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Jacka Sabata, burmistrza Miasta i Gminy Staszów Leszka Kopcia, przewodniczącego Rady Miejskiej w Staszowa Ireneusza Kwiecjasza, wicestarostę Leszka Guzala oraz przedstawicieli organizacji, instytucji i firm, które wsparły wydarzenie.
Gościem honorowym wydarzenia była aktorka, Małgorzata Potocka, która zagrała w znanym filmie z 1973 roku, w reżyserii Bohdana Poręby, pt.: „Hubal". Artystka wcieliła się w rolę Marianny Cel ps. „Tereska”, z Bud (obecnie część wsi Cis), która we wrześniu 1939 roku przeprowadziła żołnierzy bezpiecznymi ścieżkami przez lasy, w obecnym powiecie koneckim i skutecznie przecinała niemieckie linie telefoniczne. Jako ochotnik współpracowała z oddziałem ułanów majora Hubala, a podczas boju pod Huciskiem opatrywała rannych. Za odwagę została awansowana do stopnia starszego ułana. Również po śmierci majora Henryka Dobrzańskiego włączała się w walkę z okupantem, jako łączniczka. Była poszukiwana przez okupanta. W 1942 roku ślad po niej zaginął. – Dla mnie jest to niesamowity moment, gdy przyjeżdżam na takie uroczystości. Okazuje się, że ten film towarzyszy mi przez całe życie [...] był on dla mnie wspaniałym przeżyciem osobistym […] Można powiedzieć, że przez rok nie zdejmowałam munduru i nie zsiadałam z konia i byłam bardzo związana z całą tą historią [...] Cieszę się, że tu dziś przyjechałam. Dziękuję, że Pan Burmistrz wspaniale się mną zajął [...] Panu Pawłowi Krakowiakowi dziękuję, że był tak cudowny i przyjechał do mnie, do teatru, z zaproszeniem. Przekonał mnie, żebym tu przyjechała, czego nie żałuję, ale bardzo się cieszę. – powiedziała aktorka Małgorzata Potocka.
Przed rozpoczęciem widowiska, na scenie wystąpił zespół ,,Rytm” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury, który zaprezentował repertuar piosenek wojskowych nawiązujących do II wojny światowej i okupacji.
Samą inscenizację podzielono na trzy części. W pierwszej ukazano realia wojny obronnej w 1939 roku, kiedy to mimo bohaterskiej walki, wojsko polskie poniosło klęskę. W drugiej poznaliśmy okoliczności towarzyszące oddziałowi majora Hubala i kontynuacji przez niego walki z hitlerowskim okupantem. W ostatniej części publiczność przeżywała ostatnie chwile „Szalonego Majora” Henryka Dobrzańskiego, zabitego w niemieckiej zasadzce, w którego rolę brawurowo i sugestywnie wcielił się Paweł Staszczak.
W widowisku wzięło udział ponad 150 rekonstruktorów, wśród których liczną grupę stanowiła kawaleria. Udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej: Infanterie-Regiment 73 z Bełchatowa, 78 Sturm Division z Bielska Białej, Grupa Bojowa Kielce, Die 29 Falke Division z Kielc, 4 ppleg 13 Pułku Ułanów Wileńskich z Kielc, Stowarzyszenie Hubalczycy 1939-1940 z Mostowej, III Okręg Policji Państwowej z Radomia, 2 ppleg ze Staszowa – stowarzyszenia AVITO VIVIT HONORE, oraz Muzeum Pojazdów Militarnych z Częstochowy, Grupa Teatralna ,,Pegaz” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku Zdroju.
Wydarzenie było także okazją do pomocy Bartusiowi, dziecku choremu na SMA, które pilnie potrzebuje terapii „najdroższym lekiem świata”, bez której nie będzie mógł normalnie funkcjonować. Oprócz zbierania pieniędzy do puszek, publiczność licytowała m.in. przejażdżkę czołgiem.
Patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta staszowski Józef Żółciak oraz burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć.
Inscenizacja historyczna „Ostatni żołnierz września – Hubal historia prawdziwa” została dofinansowana w ramach Programu ,,Niepodległa” na lata: 2017-2022, a także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta i Gminy Staszów oraz Starostwo Powiatowe w Staszowie. Organizacja była możliwa dzięki wsparciu przez prezesa Tadeusza Wrześniaka – właściciela Hut Szkła Gospodarczego, który udostępnił miejsce dla organizacji tego wydarzenia.
Sponsorem głównym była: Enea Elektrownia Połaniec S.A., a także Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie, Dylmex Inwestycje Sp. k. Staszów, PPHU ,,Subor” w Staszowie, Zakład Pracy Chronionej Ewa Ptak w Staszowie.
Obszerna galeria zdjęć, z inscenizacji znajduje się, na profilu Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie, na portalu społecznościowym Facebook