Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Pałac Kołłątajów w Wiśniowej: atrakcja dla każdego
2 czerwca 2024 roku Pałac Kołłątajów w Wiśniowej gościł kuracjuszy z Buska Zdroju. Rezydencja rodu Kołłątajów urzekła zwiedzających bogatą przeszłością i różnorodną ofertą kulturalną.
Miłośnicy historii mogli odbyć podróż w czasie w Izbie Pamięci Hugona Kołłątaja. Eksponaty związane z życiem i działalnością tego wybitnego polityka, filozofa i reformatora wzbudziły duże zainteresowanie. Szczególnie interesujące okazały się materiały poświęcone jego edukacyjnej działalności i walce o niepodległość Rzeczypospolitej.
Dla miłośników sztuki przygotowano dwie wystawy. I Staszowski Plener Malarsko-Rzeźbiarski zachwycił bogactwem form i kolorów, prezentując piękno ziemi staszowskiej uchwycone okiem i utalentowanych artystów. Z kolei wystawa z ręcznie dmuchanym szkłem użytkowym z Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka oczarowała kunsztem wykonania i różnorodnością form szklanych przedmiotów. Wystawa "Wiśniowa – wieś z sercem" przybliżyła natomiast historię i kulturę tej malowniczej podstaszowskiej miejscowości.
Dzień później, 3 czerwca 2024 roku, Pałac Kołłątajów gościł uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie. Dzieci z klas IIa i IIb wzięły udział w warsztatach zorganizowanych w formie ogniska. Po upieczeniu kiełbasek przyszedł czas na gry i zabawy. Dzieci z zapałem brały udział w konkurencjach zręcznościowych, sprawdzając swoją spryt i szybkość oraz grały w piłkę nożną. W powietrzu unosiły się kolorowe bańki mydlane, tworząc atmosferę beztroskiej zabawy.
Pałac Kołłątajów to miejsce, które łączy pokolenia i tworzy niezapomniane wspomnienia. Bogata historia, piękna architektura i różnorodna oferta kulturalna sprawiają, że jest to idealny cel zarówno dla kuracjuszy szukających relaksu i wytchnienia jak i dla dzieci. Najmłodsi mogą tu poznać historię i kulturę, wziąć udział w warsztatach i zabawach, a starsi – podziwiać sztukę i zgłębić wiedzę o regionie.