Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Papieska sala w Muzeum
W dniu 17 maja 2016 roku otwarto izbę pamięci Papieża Jana Pawła II przy Muzeum Ziemi Staszowskiej. Uroczyście otworzył i poświęcił muzealną salę papieską Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej Ksiądz Biskup dr Krzysztof Nitkiewicz. Pomysł powstania osobnej sali poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II zrodził się w trakcie przenoszenia Muzeum Ziemi Staszowskiej do nowej siedziby. Inicjatorami utworzenia sali papieskiej byli: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć, Z-ca Burmistrza dr Ewa Kondek, ks. prał. Henryk Kozakiewicz i ks. kan. Szczepan Janas.
Uroczystego otwarcia Izby Pamięci Jana Pawła II dokonał Ekscelencja Krzysztof Nitkiewicz Biskup Diecezji Sandomierskiej, który przyjechał na zaproszenie władz Miasta i Gminy Staszów. Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć witając zebranych w muzeum, podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania kolekcji papieskich pamiątek. Przypomniał także, że Staszów ma szczególny związek z Janem Pawłem II, gdyż tutaj znajduje się kościół, wzniesiony jako votum wdzięczności za ocalenie Jego życia. Zapowiedział także, że docelowym miejscem dla muzealnych eksponatów, będzie Ratusz.
Ksiądz Biskup wyraził zadowolenie z powstania Izby pamięci Jana Pawła II i nadzieję, że miejsce to będzie nie tylko wypełniało się kolejnymi eksponatami, ale spełni również funkcję edukacyjną. Podkreślił, że osoby Jana Pawła II nie należy traktować jako pomnika. Zaznaczył, że Jego nauka jest odpowiedzią na współczesne dylematy i problemy. Biskup Nitkiewicz przekazał dla izby cenny eksponat. Jest nim różaniec, który otrzymał przed laty od papieża Jana Pawła II.
Inaugurację funkcjonowania sali papieskiej uświetnił występ dzieci z przedszkola numer 3 imienia Jana Pawła II w Staszowie. Po oficjalnym otwarciu uczestnicy wysłuchali wykładu „Papież, Jan Paweł II (1978-2005). O wybranych kontekstach pontyfikatu "Bożego Atlety", który wygłosił Tomasz Bielecki, historyk i nauczyciel LO im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Staszowie.
Do powstania bogatej kolekcji przyczyniło się wiele osób. Eksponaty przekazali między innymi: ks. kan. Szczepan Janas, ks. prał. Henryk Kozakiewicz, dr Ewa Kondek, Włodzimierz Migoń, Andrzej Wawrylak, Marcin Stępień, Wiesław Kot, Józefa Gronek, Teresa Sobieniak i Lucjan Zaczkowski. Wśród eksponatów znalazły się pamiątki przekazane przez mieszkańców, między innymi: ornat papieski, zdjęcia papieskie z różnych okresów życia, monety, medale, karty pocztowe, czasopisma, dokumenty i pamiątki z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Duże zasługi w powstaniu sali papieskiej ma również młodzież Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie, która pod okiem Izydora Grabowskiego i Jerzego Jabczugi w stolarni szkolnej wykonała gabloty, w których znajdują się eksponaty.