Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Park Górników Siarkowych uroczyście otwarty
W piątek, 10 lipca, z udziałem Anny Krupki, Posła na Sejm RP i wiceministra sportu, Pawła Sałka – Ministra w Kancelarii Prezydenta RP i Artura Michalskiego zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie uroczyście otwarto Park Miejski im. Górników Siarkowych w Staszowie.
Inauguracja uroczystości i symboliczne poświęcenie obiektu wraz z przecięciem wstęgi nastąpiło o godzinie 17 przy witaczu umiejscowionym u zbiegu ulic Mickiewicza i Łącznik. Na miejscu zebrała się duża grupka mieszkańców osiedli Wschód i Ogrody, a także przedstawiciele lokalnego samorządu, burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, a także starosta staszowski Józef Żółciak, radni miejscy i radni powiatu. Gośćmi uroczystej inauguracji parku byli również Anna Krupka, Poseł na Sejm RP i wiceminister sportu, Paweł Sałek, Minister w Kancelarii Prezydenta RP i Artur Michalski zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ich obecności uroczyście otwarto Park Miejski im. Górników Siarkowych w Staszowie.
Po powitaniu wszystkich uczestników przez burmistrza Staszowa Leszka Kopcia nastąpiło poświęcenie obiektu. Dokonał go ks. Edward Zieliński, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Barbary w Staszowie. Chwilę później nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi.
Po zakończeniu tej części, uczestnicy uroczystości przeszli w asyście Orkiestry Górniczej Grupy Azoty, Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie, na parking przy nowym parku i kompleksie sportowym Orlik, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście. Anna Krupka wiceminister sportu i Poseł na Sejm RP wskazywała na silny związek miasta z górnictwem siarkowym, a także na fakt, że samorząd gminy Staszów skutecznie pozyskuje środki na realizację wielu innych inwestycji, poprawiając komfort życia mieszkańców.
- Czekaliśmy wiele długich lat na ten park i się doczekaliśmy. Cieszę się, że nosi On imię górników siarkowych, gdyż mają oni ogromne zasługi w najnowszej historii naszego miasta. Cieszę się z tego, że to miejsce zostało zwrócone mieszkańcom, że mogą z niego korzystać w każdej chwili. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca i korzystając z okazji zwracam się z prośbą o wsparcie kolejnych, pilnych inwestycji w naszym mieście, jak chociażby modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej – mówił do zebranych burmistrz Leszek Kopeć.
Włodarz gminy podziękował za zaangażowanie wielu osobom, między innymi swojemu zastępcy - dr Ewie Kondek, która na każdym etapie budowy parku pilnowała i koordynowała postępy prac, dbając o to, by efekt końcowy był jak najlepszy.
Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, w swoim krótkim wystąpieniu pochwalił samorząd gminy Staszów, stwierdzając , że wybudowany w Staszowie Park bardzo dobrze wpisuje się w inicjatywę prezydenta RP Andrzeja Dudy „Miasto z klimatem” - czyli tworzenie takiej przestrzeni miejskiej, która pozwala mieszkańcom na odpoczynek i zabawę, a jednocześnie zapewnia bezpośredni kontakt z przyrodą.
Na koniec części oficjalnej, na scenie wystąpiły solistki Klubu Piosenki Rytm działającego przy Staszowskim Ośrodku Kultury, a ozdobą tej części był występ cheerleaderek z Cheer Pink Panthers Staszów.
Następnie uczestnicy przeszli na spacer po nowym parku. Wiele osób zgromadziło się w okolicach boiska sportowego, gdzie odbywały się konkursy i turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży. Konkurencje sprawnościowe poprowadzili pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie. Wieczorem na scenie zagrała formacja muzyczna „Jutuber” oraz DJ Crackoffsky.
Budowa Parku im. Górników Siarkowych oraz zagospodarowanie terenów zielonych na osiedlu wschód w obrębie ul. Mickiewicza, Kolejowej i u zbiegu ulic Kolejowej i Solidarności (dawna obwodnica południowa) kosztowało ponad 7,8 mln zł, z czego ponad 4,7 mln zł stanowiła dotacja pozyskana przez gminę Staszów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dodatkowo 200 tysięcy złotych dotacji pozyskano z budżetu powiatu staszowskiego.
Historia parku
Pomysłodawcą utworzenia Parku Miejskiego im. Górników Siarkowych, był śp. Andrzej Iskra, burmistrz Staszowa w latach 2006 – 2010. Stosowna uchwała Rady Miejskiej została podjęta w dniu 19 października 2010 roku. W tym samym roku wybudowano kompleks sportowo - rekreacyjny „Moje Boisko - Orlik 2012”, przy ul. Mickiewicza.
W 2017 roku gmina Staszów pozyskała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W 2018 roku podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Prace zrealizowano w grudniu 2019 roku. Wskutek wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej epidemii koronawirusa, otwarcie obiektu przełożono na lipiec 2020.