Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Park miejski im. Górników Siarkowych
Park miejski im. Górników Siarkowych
Ma ponad 12,5 hektara powierzchni, piękny sad, setki nowych drzew i ponad 2 kilometry alejek. To największy Park Miejski na terenie Staszowa i najważniejszy element projektu pn. „Kompleksowe zagospodarowanie obszarów zielonych na terenie miasta Staszów”.
Przez wiele lat, kilkanaście hektarów terenu, blisko centrum, pomiędzy osiedlem Wschód – największym ze staszowskich skupisk, a osiedlem Ogrody, było jednym wielkim nieużytkiem. I choć plany dotyczące tego miejsca były znane od lat, to do uporządkowania terenu pełnego śmieci i dzikich krzewów, brakowało determinacji i przede wszystkim, pieniędzy.
Zmiana nastąpiła w 2015 roku, gdy staszowski samorząd określił strategię dotyczącą zagospodarowania już istniejącej zieleni miejskiej, a także tworzenie nowych terenów.
Przełomowy moment nastąpił w 2017 roku, gdy burmistrz Leszek Kopeć podpisał w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowe zagospodarowanie obszarów zielonych na terenie miasta Staszów”, którego głównym elementem było zagospodarowanie nieużytków pomiędzy osiedlami Wschód i Ogrody i wybudowanie w tym miejscu parku rekreacyjno-sportowego. Gmina przygotowała koncepcję dla zadania, a umowę z wykonawcą inwestycji podpisano jesienią 2018 roku.
Głównym elementem projektu w pierwotnej wersji była budowa Parku Miejskiego im. Górników Siarkowych w Staszowie oraz zagospodarowanie zieleni w obrębie ulic Mickiewicza, Kolejowej i Solidarności. Gmina Staszów nie poprzestała na tym i w 2019 roku pozyskała kolejne środki finansowe z NFOŚiGW na rozszerzenie projektu i wykonanie tzw. małej rewitalizacji kompleksu Golejów. Prace przy tym elemencie projektu trwają i są na końcowym etapie uzyskiwania wymaganych pozwoleń.
Park Miejski im. Górników Siarkowych
Jest największym parkiem rekreacyjno-sportowym w gminie Staszów, a jego powierzchnia wynosi 12,56 hektarów. W ramach realizacji zadania wykonano kompleksowe zagospodarowanie terenu z wykorzystaniem istniejących elementów krajobrazowych, takich jak staw i sad owocowy. W zagospodarowanym na nowo parku znalazły się szerokie ścieżki rowerowo piesze oraz chodniki w sumie jest ich ponad 2,2 kilometra. Nawierzchnia ścieżek pozwala korzystać z nich nie tylko rowerzystom, ale także miłośnikom rolek. Funkcję rekreacyjno – zabawową spełnia duży, piaszczysty plac zabaw z przeróżnymi elementami i siłownia plenerowa, natomiast funkcję sportową spełnia trawiaste boisko, na którym można grać w piłkę nożną, siatkówkę, czy badmintona.
Park jest także idealnym miejscem na spacery, zwłaszcza wiosną po otulonym zapachem kwitnących jabłoni sadzie owocowym. Projektanci zadbali, by na nowo urządzonym terenie swoje miejsce mieli również przedstawiciele fauny i flory. Każdy z mieszkańców może sam zaobserwować, jak wygląda pracowity dzień pszczół na łące kwietnej, lub sprawdzić jak w popularnej piosence „dokąd tupta nocą jeż”. W parku pojawiły się budki lęgowe dla owadów i domki dla jeży.
O tym, co jeszcze żyje na tego typu terenach opowiadają w formie graficznej specjalne tablice edukacyjne umieszczone w parku, dzięki którym użytkownicy parku – dzieci i dorośli, mogą poznać, jak funkcjonuje ekosystem w najbliższym otoczeniu człowieka i jak ogromne ma on znaczenie w budowaniu przyjaznej przestrzeni miejskiej.
Nowy park to także idealne miejsce na psie harce. Służy temu specjalnie przystosowany, ogrodzony wybieg dla czworonogów, na którym mogą swobodnie pobiegać, lub poćwiczyć nowe umiejętności w asyście swoich opiekunów. Park jest oświetlony nowoczesnymi i energooszczędnymi lampami w technologii LED, a nad bezpieczeństwem użytkowników czuwa system monitoringu wizyjnego.
Na koniec charakterystyki prezentujemy kilka liczb: na terenie parku, posadzono 625 nowych drzew oraz 40 000 sztuk krzewów i bylin kwiatowych. Z ponad 12 hektarów, które zajmuje cały park, łąki stanowią 8 hektarów w tym 1 hektar to łąki kwietne, przyjazne pszczołom.
W ramach realizacji projektu zmienił się nie tylko teren pomiędzy osiedlami, ale również inne tereny na osiedlu Wschód. Zagospodarowanie zieleni z nowymi nasadzeniami wykonano również wzdłuż ulicy Mickiewicza, wzdłuż ulicy Kolejowej oraz u zbiegu ulic Kolejowej i Solidarności, na tzw. skarpie. Łącznie nowe oblicze zyskało kolejne, ponad 5 hektarów zieleni.