Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Planujesz budowę lub remont kanalizacj sanitarnej?
Możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach działań infrastruktury PROW 2014-2020, wdrażanych na poziomie regionalnym.
Szczególne warunki:
Realizacja w miejscowości należącej do:
- Gminy wiejskiej
- Gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców
- Gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców
Realizacja w miejscowościach poza aglomeracjami zdefiniowanymi w Krajowymi Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych
Pomoc będzie przyznawana na potrzeby budowy, przebudowy, modernizacji lub wyposażenia obiektów budowlanych:
- Oczyszczalni ścieków
- Stacji uzdatniania wody
- Systemów kanalizacji ściekowej
- Pojedynczych systemów oczyszczania ścieków – przydomowych oczyszczalni ścieków
- Systemów wodociągowych
Inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową to ciągle jedne z najważniejszych działań w naszej gminie. To nie tylko wyższa jakość życia dla mieszkańców, ale także dbałość o środowisko naturalne.
Gmina Staszów w ramach operacji może ubiegać się o przyznanie dofinansowania umożliwiającego opracowanie dokumentacji oraz wykonanie ww. obiektów na potrzeby indywidualne gospodarstw domowych zlokalizowanych poza obszarem miasta Staszów oraz obszarem aglomeracji przedstawionym na załączonym rysunku.
Zamiar przystąpienia do programu właściciele nieruchomości powinni zgłaszać do sołtysów poszczególnych miejscowości bądź w Urzędzie Miasta i Gminy Staszów w pokoju 213 w terminie do 18 listopada 2016 roku.
Wszystkie koszty związane z doborem rozwiązania oczyszczania ścieków, projektem technicznym oraz budową, nie obciążają potencjalnych uczestników programu. Szacowana wartość kosztów związanych z eksploatacją urządzenia (serwisowania) w okresie trwałości projektu nie przekroczy 3 tys. zł.
Zanim przystąpisz do projektu sprawdź czy spełniasz aspekty techniczno-prawne.
Podstawowe rodzaje oczyszczalni ścieków ze względu na sposób neutralizacji ścieków:
- Oczyszczalnia ze złożem biologicznym – z osadnika gnilnego ścieki grawitacyjnie trafiają do zbiornika ze złożem biologicznym (obrotowe lub zraszane), w którym bakterie i inne mikroorganizmy rozwijające się na różnych głębokościach (tzw. błona biologiczna) rozkładają przesączające się do góry ścieki.
- Oczyszczalnia z osadem czynnym – ścieki przepływają do drugiego zbiornika składającego się z dwóch komór. Osadu czynnego i osadnika wtórnego, w których swobodnie unoszą się mikroorganizmy odpowiedzialne za drugi etap rozkładu ścieków. W tego typu oczyszczalni konieczne jest zachowanie stałego dopływu tlenu.
- Oczyszczalnia gruntowo-roslinna (hydrobotaniczna) – są to tzw sztuczne ekosystemy bagienne, w których ścieki oczyszczane są poprzez zachodzące procesy biochemiczne oraz filtrację.
- Oczyszczalnia z filtrem piaskowym (gruntowym) – z osadnika ścieki przepływają grawitacyjnie, bądź są przetłaczane przez przepompowanie na filtr piaskowy, na którym są równomiernie rozprowadzone przez drenaż rozsączający.
- Oczyszczalnia drenażowa rozsączająca – najprostszy typ oczyszczalni składający się z nitek drenażowych przechwytujących ścieki z osadnika , a następnie rozsączających oczyszczone ścieki do gruntu.
Wybór oczyszczalni ścieków idealnej dla danego budynku mieszkalnego zależy od:
- Warunków zabudowy działki oraz jej wielkości, gdyż podziemna część instalacji zajmuje sporo miejsca.
- Warunków geologiczno–wodnych działki – wysokość zwierciadła wody gruntowej mniejsza < 1,5m oczyszczalni.
- Ilości produkowanych ścieków, a więc także od ilości domowników.
Jednym z pierwszych kroków lokalizacji oczyszczalni na działce jest wybór miejsca montażu osadnika. Osadnik wstępny powinien być zakopany jak najbliżej domu. Ważne jest również aby zapewnić dobre odpowietrzenie przez wewnętrzną instalację kanalizacyjną (wylot odpowietrzenia musi znajdować się co najmniej 0,6m powyżej górnej krawędzi okien, a wylot wentylacji powinien mieć średnicę co najmniej 110mm). Jeśli zabraknie takiego odpowietrzenia osadnik musi być zamontowany minimum 5m od budynku mieszkalnego. W przypadku domów dopiero wznoszonych, w których planuje się budowę oczyszczalni warto zadbać o to by rura odpływowa wychodziła z budynku na tę stronę działki, której ma być oczyszczalnia. Pomoże to zwiększyć intensywność procesu rozkładu ze względu na temperaturę ścieków, które szybciej będą docierały do osadnika. Osadnik musi być zlokalizowany w odpowiedniej odległości względem następujących punktów architektonicznych na obrazku: (kliknij w obrazek by powiększyć)
zdjęcie: http://www.ekohouse-oczyszczalnie.pl/media/ODLEG%C5%81O%C5%9A%C4%862%20(final).jpg
Obszar WYŁĄCZONY z programu zakreślony na czerwono. (kliknij na mapę by powiększyć)