Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Smacznie i ludowo w Staszowie
Niedzielne popołudnie 23 lipca w Staszowie było wypełnione po brzegi pysznymi, lokalnymi potrawami oraz ludową muzyką. Podczas niedzielnego spotkania w Parku „Zalew nad Czarną” piętnaście Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu staszowskiego rywalizowało w Bitwie Regionów o miano najsmaczniejszej potrawy zorganizowanej w ramach Pikniku z Produktem Polskim, zaś na scenie, w ramach II Staszowskiego Przeglądu Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane”, zaprezentowało się dziewiętnaście zespołów śpiewaczo-tanecznych, śpiewaczych oraz kapel ludowych.
Niedzielne wydarzenia rozpoczęły się od Bitwy Regionów. Jest to ogólnopolski konkurs kulinarny, który skupia wokół siebie setki Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń. Organizowany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Konkurs dzieli się na etap eliminacji powiatowych, wojewódzkich i finał ogólnopolski.
W etapie powiatowym, który odbył się w Staszowie, wzięło udział piętnaście Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu staszowskiego. Zdaniem jury najlepszą potrawę podczas niedzielnych zmagań przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ,,Czerwona Malina” z Kiełczyny, z gminy Bogoria. Oceniających zachwycił smak gołąbków z kaszą i ziemniakami w sosie grzybowym. Zwyciężczynie w nagrodę od głównego organizatora, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, otrzymały 2000 złotych. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 1500 złotych, wywalczyło KGW „Złota Podkowa” z Koniemłotów, z gminy Staszów. Gospodynie zaserwowały wątróbkę na pierzynce z kiszonej kapusty. Trzecie miejsce oraz nagroda w wysokości 1000 złotych przypadły KGW „Z Naturą w Tle” ze Zrębina, z gminy Połaniec – tutaj jury doceniło smak pierogów z karpiem. Dodatkowe upominki dla gospodyń przygotowały: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Chętnych do udziału w Pikniku z Produktem Polskim nie brakowało, a samo wydarzenie przyciągnęło nie tylko wielu mieszkańców gminy Staszów, ale także turystów oraz zaproszonych gości. Na imprezie pojawili się między innymi: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł na Sejm RP, Marek Kwitek – poseł na Sejm RP, Józef Cepil – dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, Jacek Toś – dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Kielcach, Maria Korba – kierownik Wydziału Ogólnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach, Mariusz Bezak – mistrz kucharski, przewodniczący jury, dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, Jerzy Adamkiewicz – kierownik ARiMR w Staszowie oraz jego zastępca Anna Adamczyk, a także Anna Gogola – dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury.
Piknikowi z Produktem Polskim towarzyszyła tradycyjna świętokrzyska muzyka, która zabrzmiała ze sceny Parku „Zalew nad Czarną”. Publiczność, w ramach II Staszowskiego Przeglądu Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane”, mogła usłyszeć zarówno te znane utwory ludowe oraz przyśpiewki, jak i zapomniane, historyczne melodie związane ze świętokrzyskim regionem. Do wspólnego tańca oraz śpiewów staszowską publiczność porwało dziewiętnaście zespołów z całego województwa świętokrzyskiego. Jury, w skład którego weszli Szczepan Królikowski, Anna Gogola oraz Grzegorz Chyc oceniło występy w trzech kategoriach: zespoły śpiewaczo-taneczne, zespoły śpiewacze oraz kapele ludowe. Po przesłuchaniu wszystkich zespołów decyzją oceniających w kategorii zespoły śpiewaczo-taneczne na pierwszym miejscu znalazł się Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”, na drugim miejscu uplasował się Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”, zaś na trzecim Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty. W kategorii zespoły śpiewacze nagrodę główną otrzymał Zespół Śpiewaczy „Marzyszanki”, zaś na miejscu drugim ex aequo znalazło się KGW „Śwarne Kakonianki” z Kakonina oraz Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin. Nagrodę za trzecie miejsce otrzymały Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” oraz Zespół Śpiewaczy „Makoszanki” z Makoszyna. W kategorii kapele jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Kapeli Zbigniewa Orczyka z Pawłowa, drugie Kapeli „Adaśki” z Ciekotów, zaś trzecie Kapeli „Sami Swoi” z Bogorii. Wyróżnieni w każdej z kategorii za pierwsze miejsce otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 1000 złotych za pierwsze miejsce, 700 złotych za drugie miejsce oraz 500 złotych za trzecie miejsce, a także szklane puchary.
Organizatorami II Staszowskiego Przeglądu Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” był Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury, zaś Pikniku z Produktem Polskim Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.