Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Staszów pamięta o Żołnierzach Wyklętych
W Staszowie, 1 marca, wspólną modlitwą i złożeniem kwiatów uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Bartłomieja w intencji Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczyli kapłani z parafii św. Bartłomieja oraz św. Barbary.
-Dzisiaj, stając w naszej staszowskiej świątyni, świadku wielu wieków walki o wolną, niepodległą, Polskę, wpatrujemy się w tych, którzy byli nieugięci, niezłomni, którzy cierpieli i umierali w imię hasła „Bóg, honor i ojczyzna”. Tych niezłomnych żołnierzy walczących o wolną Polskę w latach 1944-1963 nazywano Żołnierzami Wyklętymi, ponieważ to oni zostali wymazani z historii, a potem ich bohaterstwo zostało przemilczane przez komunistyczną, powojenną propagandę – mówił w swojej homilii ksiądz Łukasz Chmiel. Kapłan w swoim kazaniu zwracał się symbolicznie do walczących: -Zostaliście nazwani ostatnimi rycerzami wolnej Polski, to była i jest wasza walka, ostatnia walka. Zwycięska, bo jest z Wami teraz tylu ludzi, zwłaszcza młodych. Staliście się dla nich symbolem prawdy, odwagi i uczciwości. Symbolem tego co znaczy zachować się tak, jak trzeba, co znaczy walka nawet wtedy, gdy inni od Was nie wymagali, co znaczy otwierać serce na świat przejrzystych wartości i nie ulegać mirażom życia bez odpowiedzialności-.
Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości wspólnie przemaszerowali do Sanktuarium św. Jana Pawła II. W kościele dolnym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą poświęconą Obrońcom Ojczyzny, Prawdy i Wolności oraz przed tablicą poświęconą Młodemu Wojsku Polskiemu. Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów zwrócił się do zgromadzonych: -Zebraliśmy się tutaj, w tym dniu, Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby uczcić pamięć wszystkich tych, którzy walczyli o Polskę i naszą wolność, a których nie ma już wśród nas. Pragnę podziękować Wam wszystkim, którzy się tutaj zebraliście, by uhonorować Żołnierzy Wyklętych, a w szczególności świadkom tamtych dni, którzy są dziś z nami-.
W wydarzeniu wzięli udział między innymi: Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów, Ewa Kondek, zastępca burmistrza, Paweł Krakowiak, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Leszek Guzal, wicestarosta staszowski, radni miejscy, a także przedstawiciele jednostek wojskowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Nadleśnictwa Staszów, Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Staszowie, Związku Strzeleckiego "Strzelec" JS 2151 Staszów im. 2 Pułku Piechoty Legionów, organizacji kombatanckich, NSZZ „Solidarność" oraz harcerze, uczniowie klas mundurowych staszowskiego liceum i mieszkańcy miasta.
Organizatorami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Staszowie byli Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów oraz ks. kan. Szczepan Janas, proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie.