Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Staszów pamięta o Żołnierzach Wyklętych
1 marca w Staszowie, wspólną modlitwą i złożeniem kwiatów, uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbyła się w w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie – kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Staszowianie z szacunkiem uczcili pamięć polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, które stawiało opór sowietyzacji i nie poddało się ZSRR.
Obchody uczczenia pamięci obrońców wolnej Polski rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz Ojczyzny. Liturgię sprawował ks. kan. Szczepan Janas, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja, który wygłosił również homilię. Duchowny nawiązał swoim kazaniem do aktualnych wydarzeń za wschodnią granicą Rzeczpospolitej.
- W takiej chwili, jak te dni, które ostatnio przeżywamy, powinniśmy zastanowić się nad właściwą hierarchią wartości – mówił ks. kan. Szczepan Janas. - Człowiek potrzebuje jasnej argumentacji, jasnego przesłania dlaczego ma być dobry, po co? I dlatego dzisiaj modląc się za tych, których wspominamy, za naszych polskich bohaterów modlimy się również o pokój między narodami, modlimy się za naszych braci i siostry Ukraińców, którzy bronią swojej ojczyzny, swojej wolności i niepodległości – podsumował ksiądz proboszcz.
Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli symboliczne kwiaty przed pamiątkowymi tablicami, które znajdują się w kruchcie kaplicy. Delegacje złożyły bukiety i wiązanki przed tablicą poświęconą Obrońcom Ojczyzny, Prawdy i Wolności oraz przed tablicą poświęconą Młodemu Wojsku Polskiemu. Burmistrz Leszek Kopeć podziękował wszystkim obecnym za udział, za wspomnienia oraz za świadectwo.
- Jesteśmy winni szacunek i pamięć wszystkim bohaterom, którzy przelali swoją krew w obronie naszej Ojczyzny, którzy walczyli o wolną Polskę, a zostali wymazani z historii i przemilczani przez komunistyczną, powojenną propagandę – mówił burmistrz Leszek Kopeć. - Szczególne podziękowania kieruję w stronę obecnych tu kombatantów, którzy są świadkami tamtych historycznych dni i zarówno my jak i młodzież możemy czerpać z ich bezcennych doświadczeń i wspomnień – dodał włodarz. Burmistrz Leszek Kopeć podziękował również strzelcom z ZS „Strzelec”, działającym przy staszowskim liceum, za pełnienie warty honorowej przy tablicy upamiętniającej żołnierzy AK.
Dowód swojej pamięci i szacunku oddali między innymi Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza, Leszek Guzal – wicestarosta staszowski, Krystyna Semrau – Członek Zarządu Powiatu Staszowskiego, ks. kan. Szczepan Janas – proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie, Anna Karasińska – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. S. Wyszyńskiego wraz z Anicetą Wójcik – wicedyrektorem szkoły i uczniami klasy mundurowej staszowskiego ogólniaka, st. insp. Edward Drózd i insp. Marek Morawski z Jednostki Strzeleckiej 2151 Staszów im. 2 Pułku Piechoty Legionów ZS „Strzelec”, a także przedstawiciele Hufca ZHP w Staszowie, NSZZ „Solidarność”, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy miasta.
Organizatorami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Staszowie byli Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów oraz ks. kan. Szczepan Janas, proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie.