Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Staszów pomaga ptakom w mieście
Wiosna tuż-tuż! Daje się to odczuć w całej gminie Staszów. Na drzewach pojawia się coraz więcej pąków, słoneczne dni są coraz dłuższe, a ptasi śpiew niesie się echem po całym mieście. Gmina Staszów od lat mocno stawia na ochronę środowiska. Działania ekologiczne trwały całą zimę i będą niezmiennie kontynuowane.
Z jednej strony śnieżna zima to nie lada gratka dla miłośników białego szaleństwa, z drugiej jednak utrudnia ptakom zdobywanie pokarmu. Mieszkańcy gminy Staszów podczas zimowych spacerów pamiętali o ptasich przyjaciołach, dokarmiając ich zdrowymi, nieszkodliwymi przysmakami. W akcję dokarmiania ptaków włączył się także staszowski samorząd. Podczas zimowych miesięcy pracownicy magistratu rozwieszali na terenie miasta kulki z karmą dla ptaków, którą ufundowało Nadleśnictwo Staszów.
- Dokarmiamy ptaki ponieważ ułatwia im to przetrwanie ciężkich, zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów śniegu – wyjaśnia burmistrz Leszek Kopeć. - Podczas krótkich, zimowych dni ptaki mają mniej czasu na znalezienie pokarmu pod pokrywą śnieżną – dodaje. - Chcemy uczyć naszych najmłodszych mieszkańców, już od dziecięcych lat, że należy pomagać zimującym ptakom – podsumowuje włodarz.
Na początku marca rozpoczyna się okres lęgowy ptaków, który potrwa do połowy października. Aby ułatwić ptasim przyjaciołom rozmnażanie, na terenie gminy Staszów zamontowano pięć nowych budek lęgowych ufundowanych przez Nadleśnictwo Staszów. Budki dla ptasich przyjaciół pojawiły się między innymi w Parku Miejskim im. Adama Bienia, przy ulicy Krakowskiej oraz w Sielcu. Są to specjalne, najczęściej drewniane konstrukcje, przeznaczone na gniazda dla wielu gatunków ptaków.
- W ekosystemie, w którym żyjemy, najważniejsza jest współpraca. Dlatego też warto wspomagać naszych ptasich przyjaciół. Ptaki nie tylko zjadają mnóstwo szkodników i pomagają walczyć z chwastami, ale także przyczyniają się do kształtowania różnorodności biologicznej, poprawiając jakość ekosystemów. A co najważniejsze cieszą nas swoim wyglądem i śpiewem – mówi burmistrz Leszek Kopeć.
Kolejne budki lęgowe zawisną na terenie miasta już 15 marca. To efekt projektu „Zadbajmy wspólnie o nasz przyszły świat”, realizowanego w ramach działania Bazy Staszowskiego Wolontariatu, która działa w ramach NoweFIO i Fundacji Vive Serce dzieciom. 15 drewnianych konstrukcji zostanie umieszczonych na terenie Parku Miejskiego im. Górników Siarkowych. Budki będą zawieszone zarówno przy kościele pw. św. Barbary, jak i w okolicy domków jednorodzinnych, w sąsiedztwie osiedla Ogrody. Budki lęgowe dla ptaków pojawią się również na terenie sześciu staszowskich szkół – trzech szkół podstawowych oraz trzech szkół ponadpodstawowych.
Na początku maja do naszego kraju z Afryki przylatują jerzyki – niepozorne, ale bardzo pożyteczne ptaki, które między innymi niezwykle skutecznie zwalczają komary. Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, aby ułatwić jerzykom rozmnażanie, chce zakupić i zamontować dla nich specjalne budki lęgowe. Ptaki te gnieżdżą się głównie w miastach, w szczelinach wysokich budynków, dlatego ważnym jest, aby budki były zawieszone na stosunkowo dużej wysokości – najlepiej od III piętra wzwyż. Dlatego też staszowski magistrat wychodzi z inicjatywą do wspólnot mieszkaniowych oraz przedstawicieli bloków – zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc jerzykom i wyrażają zgodę na zamontowanie budek lęgowych na ścianach wysokich budynków, do kontaktu z Urzędem Miasta i Gminy w Staszowie.
- Staszów to miasto przyjazne dla wszystkich, również dla zwierząt. Populacja jerzyków w miastach systematycznie maleje, dlatego też wspólnie możemy pomóc naszym ptasim sprzymierzeńcami. Zachęcam przedstawicieli bloków do kontaktu z naszym magistratem, umożliwimy pozyskanie budki lęgowej dla jerzyków oraz kulek z pokarmem – informuje burmistrz Leszek Kopeć.
Osoba do kontaktu w sprawie budek lęgowych dla jerzyków – Dawid Grosicki, Wydział Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska, pokój nr 7, telefon – 15 864 83 44