Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Światełko dla Armii Krajowej
Dnia 14 lutego 2017 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" i Przedszkole w Smerdynie uczcili 75 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową poprzez zapalenie zniczy na pomniku upamiętniającym śmierć członków redakcji gazety konspiracyjnej "Odwet” 17 marca 1942 r. we wsi Wiśniówka. Tym samym placówka przyłączyła się do akcji "Światełko dla Armii Krajowej", będącej wyrazem szacunku, wdzięczności i pamięci o niezłomnych żołnierzach AK. Żołnierze, którzy tworzyli AK wyznawali proste i czytelne dla Polaków wartości. Wartości, które cechowały tamte czasy, tamtą epokę i przede wszystkim polskiego żołnierza: Bóg, honor i ojczyzna. Mamy wobec nich dług, olbrzymi dług do spłacenia.
Patronat nad akcją „Światełko dla Armii Krajowej” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
75 lat temu,14 lutego 1942, na rozkaz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego ZWZ został przekształcony w AK. Pierwszym dowódcą AK był gen. Stefan Grot-Rowecki.
Rozkaz Władysława Sikorskiego powołujący Armię Krajową: W ślad za moim rozkazem z dnia 3 września 1940 roku znoszę dla użytku wewnętrznego nazwę ZWZ.
Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w kraju stanowią Armię Krajową podległą Panu Generałowi jako jej dowódcy. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej.
Nadrzędnym, strategicznym celem Armii Krajowej miało być powstanie powszechne wsparte, jak się łudzono, przez aliantów zachodnich i Polskie Siły Zbrojne. Cel ten jednak nie wykluczał aktywnej walki bieżącej, prowadzonej nieustannie.
Walka AK opierała się głównie na działaniach dywersyjnych. Skrupulatne statystyki przypominają o 230 tysiącach akcji sabotażu i dywersji prowadzonych do końca 1944 roku i kosztujących Niemców więcej, niż nie jedna przegrana bitwa.
Armia Krajowa była najsilniejszą i najsprawniej zorganizowaną armią podziemną w czasie wojny w Europie. Działania sabotażowe, dywersyjne, wywiadowcze i propagandowe miały tylko przygotować grunt pod powstanie. Żołnierze AK swoją walką zasłynęli właśnie podczas Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie to kulminacja chwały i tragedii Armii Krajowej, armii państwa i narodu, który nie uznał się za pokonanego i walczył mężnie i ofiarnie wbrew wszystkiemu wszystkim.
19 stycznia 1945 ostatni komendant AK generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny żołnierze AK byli prześladowani i szykanowani ze strony władz PRL. Wielu z nich zostało skazanych na niesprawiedliwe wyroki, w tym także karę śmierci.
Tekst i fot. Anna Nowakowska