Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
V Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego
26 stycznia odbył się V Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego. Przemarsz rozpoczął się w Rybnicy, poprzez Wiązownicę-Kolonię, by zakończyć się w Rytwianach. – Jesteśmy tu dzisiaj po raz piąty. Najważniejsze, że chcemy uczcić pamięć tych, którzy walcząc pokazali drogę do niepodległości. Bez tego dzisiejszej Polski by nie było – mówił Leszek Kopeć, burmistrz Miasta i Gminy Staszów w Pałacu „Dzięki” w Wiązownicy-Kolonii.
Trasa V Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego biegła od Rybnicy przez Wiązownicę-Kolonię „Dzięki” do Rytwian. Marsz rozpoczął się w Rybnicy, skąd wyruszyli tylko najwytrwalsi uczestnicy, pokonując trasę dłuższą o 7 km od trasy osób maszerujących spod Pałacu „Dzięki”. W Pałacu odbyła się rejestracja uczestników oraz oficjalna inauguracja marszu. - Co roku, poprzez marsz, chcemy oddać hołd uczestnikom Powstania Styczniowego. Odbyć tę lekcję patriotyzmu, ale również w ciągu tych kilku godzin podziwiać nasze świętokrzyskie krajobrazy - mówił wójt Gminy Rytwiany, Grzegorz Forkasiewicz. Wójt dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia. - To już piąty rok, kiedy współpracujemy – zaznaczył Grzegorz Forkasiewicz, dziękując współorganizatorom. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Staszów, Gminę Rytwiany, Gminne Centrum Kultury w Rytwianach, Pałac „Dzięki”, Staszowski Ośrodek Kultury w Staszowie, Gminną Bibliotekę Publiczną w Rytwianach, Stowarzyszenie „Dolina Kacanki” oraz Koło Grodzkie PTTK w Staszowie. Patronat nad marszem objęli Wojewoda Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz starosta staszowski Józef Żółciak.
Leszek Kopeć, burmistrz Miasta i Gminy Staszów, podkreślił, że pierwszy raz w organizowanym cyklicznie marszu udział wzięli młodzi harcerze. - Właśnie chodzi o to, żeby zachęcać młodych ludzi i pokazywać młodzieży tę historię na żywo. Najważniejsze, że przejdziecie tę drogę tymi szlakami, tymi duktami, którymi kiedyś przechodzili powstańcy – podkreślał włodarz. Głos zabrał także Paweł Krakowiak, radny Sejmiku Wojewódzkiego, zaznaczając wpływ Powstania Styczniowego na odzyskanie w późniejszych latach przez Polskę niepodległości. – Polacy dzięki temu, że było Powstanie Styczniowe wiedzieli kim są, gdzie mieszkają, gdzie ich dom i o ten dom w przyszłości zawalczyli. Ziemia Świętokrzyska krwią powstańców jest mocno zroszona – mówił Paweł Krakowiak.
Następnie o powstaniu i wydźwięku, jaki miało na terenie naszego powiatu, opowiedział zebranym staszowski historyk, Paweł Staszczak. – Jesteśmy w miejscu, które jest przesiąknięte historią Powstania Styczniowego. Te mury, których tu możemy dotknąć, to mury, które gościły takich ludzi jak choćby generał Dionizy Czachowski, ludzi, którzy immanentnie wpisują się w Powstanie Styczniowe – mówił Paweł Staszczak. Historyk streścił zebranym dzieje roku 1863 oraz przedstawił historię i rolę, jaka odegrał ówczesny właściciel Pałacu „dzięki”, Aleksander Pietrow. - Wychodzimy z miejsca, które na samym początku Powstania Styczniowego było przełomowym. Bo to dzięki temu miejscu, dzięki rodzinie Pietrowów i wsparciu generała Langiewicza powstanie mogło się przerodzić w odzyskanie niepodległości – podkreślał. Następnie Paweł Ciepiela opisał umundurowanie powstańców oraz ich broń.
Spod Pałacu w Wiązownicy-Kolonii wyruszono około godziny 10.00. Komandorem prowadzącym marsz był Andrzej Sochacki, ze staszowskiego PTTK. Po czterech godzinach maszerowania miał miejsce apel i złożenie wiązanek pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych w lesie przy drodze Strzegom – Rytwiany. Kwiaty składali między innymi burmistrz Leszek Kopeć wraz ze swoim zastępcą, Ewą Kondek. Hołd powstańcom, którzy walczyli na terenie Gminy Rytwiany, oddawali także Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz poseł na Sejm RP Marek Kwitek - To na gruncie Powstania Styczniowego, legendy o Powstaniu Styczniowym, wspomnień o Powstaniu Styczniowym, pamięci bohaterskich czynach powstańców, ich mamy, ich żony budowały wartości i wychowywały kolejne pokolenia Polaków w przywiązaniu do naszej Ojczyzny. To pokolenie, które zostało wychowane na gruncie tych wartości, w 1918 roku odzyskało dla nas niepodległość – mówiła wiceminister. Anna Krupka, która następnie podziękowała organizatorom, podkreślając rangę marszu i jego znaczenie dla mieszkańców powiatu i naszej Ojczyzny. Poseł na Sejm Marek Kwitek podkreślał jak bliskie jest nam Powstanie Styczniowe. - Tu walczyli i ginęli nasi przodkowie – mówił Marek Kwitek. Starosta staszowski Józef Żółciak podziękował uczestnikom marszu za uczczenie pamięci powstańców, co nazywał wyrazem głębokiego patriotyzmu. - Swoim marszem siejecie ziarno patriotyzmu dla młodzieży. Dzięki powstańcom, którzy przyczynili się śmiercią do naszej wolności. Dlatego dziś możemy upamiętniać ich i żyć w wolnej Polsce – dodał Starosta.
Marsz zakończono ogniskiem i poczęstunkiem w parku przy ruinach zamku w Rytwianach. Na ostatnim przystanku marszu nagrodzono laureatów konkursu dotyczącego wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Dwa pierwsze miejsca w konkursie zdobyli Filip Adamczyk i Dorota Gwizdowska. W V Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego, oprócz wymienionych wyżej przedstawicieli władz samorządowych i gości, udział wzięli także członkowie koła grodzkiego PTTK w Staszowie, sołtysi, radni gminni, leśnicy oraz harcerze i kosynierzy pod dowództwem Radosława Matusiewicza.
Więcej zdjęć w GALERII