Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl

Sesje Rady Miejskiej on-line

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

Staszowski „Dzień Chleba” to wieloletnia tradycja kultywowana od pokoleń. Dożynki to święto wszystkich rolników – zwieńczenie ciężkiej pracy na roli, żniw oraz całorocznego trudu. Tegoroczne miejsko-gminne święto plonów odbyło się w niedzielę, 22 sierpnia. Święto Chleba miało wyjątkowy charakter, ponieważ w tym roku zostało połączone z obchodami dożynek diecezjalnych.

Rozpoczęcie niedzielnych obchodów rozpoczęło się od prezentacji wieńców dożynkowych w Parku Miejskim im. Adama Bienia w Staszowie. Tam też odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy gminy Staszów. W parku swoje prace zaprezentowały sołectwa oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy oraz z terenu Diecezji Sandomierskiej. Komisja konkursowa wybrała w tym roku na pierwszym miejscu ex aequo wieńce z Woli Wiśniowskiej oraz z Grzybowa. Na drugim miejscu znalazło się KGW Wiązownica Duża, zaś na trzecim Smerdyna. Czas zgromadzonym umilał występ Rodzinnej Kapeli Korbanów.

Po rozstrzygnięciu konkursu nastąpiło uroczyste przejście korowodu dożynkowego do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Prowadzony był przez orkiestrę górniczą Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie, a udział w nim wzięły delegacje z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i gminy Staszów. W staszowskim Sanktuarium odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ordynariusz Sandomierski, ks. bp dr Krzysztof Nitkiewicz. W trakcie nabożeństwa zebrani w świątyni modlili się za rolników, dziękując za trud pracy ich rąk.

Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do Parku „Zalew nad Czarną”, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie staszowskiego „Dnia Chleba – smaków naszych dziadków”. Na scenie amfiteatru gospodarze dożynek, którymi byli Aldona Janicka – sołtys sołectwa Wiśniowa Poduchowna oraz Tomasz Kos – sołtys sołectwa Łukawica, zgodnie z wieloletnią tradycją przekazali na ręce Leszka Kopcia – Burmistrza Miasta i Gminy Staszów, pachnący bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Włodarz miasta obiecał sprawiedliwie dzielić chleb, doceniając trud i wysiłek wszystkich pracujących na roli.

- Dziś składamy dziękczynienie za plony i świętujemy zakończenie żniw. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o rolnikach, którym pragniemy podziękować za ich ciężką pracę na roli – powiedział Leszek Kopeć, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów. - Trzymając w ręku ten wspaniały, pachnący bochen chleba dziękuję rolnikom za to, że nie patrząc na niesprzyjające warunki i przeciwności zawsze są gotowi i podejmują trud zebrania plonów – dodał Włodarz. - Życzę nam wszystkim, aby na naszych stołach nie zabrakło nigdy wspaniałego chleba – podsumował Burmistrz Leszek Kopeć.

Do podziękowań dla rolników za ciężką pracę dołączyli się między innymi: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marek Kwitek – Poseł na Sejm RP, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marek Strzała – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Staszów, Józef Żółciak – starosta staszowski, Leszek Guzal – wicestarosta, st. bryg. Grzegorz Rajca – zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, przewodniczący Rady Powiatu w Staszowie wraz z radnymi, Ireneusz Kwiecjasz – przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie wraz z radnymi, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych miast i wsi, Bogusław Rybacki – Prezes Zarządu Enea Elektrownia Połaniec S.A., Karol Dytkowski – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „SIARKOPOL" S.A., Agnieszka Wojdan – Członek Zarządu Enea Elektrownia Połaniec S.A., Andrzej Zieliński – Członek Zarządu Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „SIARKOPOL" S.A., Anna Paluch – zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, reprezentująca Agatę Wojtyszek – Posła na Sejm RP, Jerzy Adamkiewicz – kierownik ARiMR oddział w Staszowie, Anna Adamczyk – zastępca kierownika ARiMR oddział w Staszowie, Aneta Ostrowska - Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Staszowie, prof. Stanisław Adamczak – były rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Zbigniew Pniewski – wiceprezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, prezes Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi”, Witold Kowal – wiceprezes LGD, dyrektor biura, insp. Leszek Dębowski – Komendant Powiatowej Policji w Staszowie, mł. Bryg. Jarosław Juszczyk – zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, Jacek Jaworski – dyrektor Hut Szkła Tadeusza Wrześniaka, Tomasz Marcinek - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Staszów, a także przedstawiciele i zarząd cechów oraz przedsiębiorców, sołtysi z terenu gminy, Ochotnicze Straże Pożarne i mieszkańcy miasta i gminy Staszów.

W części oficjalnej dożynek odbyło się wręczenie resortowych odznaczeń honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pośród dziesięciu odznaczonych znalazła się dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Staszów. W trakcie obchodów odbyło się ogłoszenie wyników oraz oficjalne wręczenie nagród w miejsko-gminnym konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wyróżnienia wręczyli Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów oraz dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza. Podczas „Dnia Chleba” wręczono również nagrodę Annie Majczak – sołtys sołectwa Dobra, która została wybrana Sołtysem Roku 2020. Nagrody z rąk włodarzy odebrali także wyróżnieni w zawodach wędkarskich z okazji Dnia Chleba o Puchar Burmistrza. Okolicznościowymi podziękowaniami zostali nagrodzeni właściciele lokalnych piekarń biorących udział w staszowskim święcie chleba oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Oględowa i Smerdyny.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie w Parku „Zalew nad Czarną” swoje wokalne umiejętności zaprezentowały solistki Klubu Piosenki „RYTM” Staszowskiego Ośrodka Kultury. Do wspólnej zabawy mieszkańców porwała Kapela Michała Siemieńca – świętokrzyski zespół folkowy, wykonujący muzykę ludową w nowych aranżacjach. Chętnych do tańców przed sceną nie brakowało. W Staszowie rozbrzmiały największe hity zespołu Roxette. Zespół ROXANNE Roxette Cover Band wystąpił dla staszowskiej publiczności z koncertem „Tribute to Roxette”.

Dla zebranych przygotowano szereg atrakcji – stoiska lokalnych piekarń, stoiska z owocami i warzywami, a także przetworami oraz wędlinami, prezentujące produkty pochodzenia miejscowego. W kramikach można było degustować nie tylko swojskie pieczywo, ale także potrawy lokalne. O pyszne jedzenie zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Oględowa oraz Smerdyny. Na najmłodszych czekały zabawy animacyjne, konkursy oraz park zabaw – zabawy było co niemiara! Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko miasta i gminy Staszów – zaprezentowano na nim regionalne publikacje, materiały promocyjne, a także wręczano słodkie upominki i staszowskie gadżety.

Podczas staszowskiego święta chleba dla wszystkich, którzy chcieli się zaszczepić, a do tej pory z różnych powodów nie mogli tego zrobić, zorganizowano Mobilny Punkt Szczepień przeciw COVID-19. W trakcie dożynek szczepionką firmy Johnson zaszczepiło się 15 osób, a dwie przyjęły drugą dawkę szczepionki Pfizer. Szczepienia wykonywała wyszkolona kadra medyczna Corten Medic.

Ważnym elementem „Dnia Chleba” był prowadzony w trakcie wydarzenia spis powszechny. W namiocie promocyjnym zlokalizowany był Punkt Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. W niedzielę 22 sierpnia spisanych zostało 98 osób oraz 37 mieszkań. Przypominamy, że obowiązek spisowy należy wypełnić do 30 września.

Staszowianie z chęcią przyłączyli się do zbiórki na rzecz Bartusia Przychodzkiego z Sandomierza - dziesięciomiesięcznego chłopca, który walczy z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. Podczas staszowskiego święta chleba na leczenie dziecka udało się zebrać 2794,60 złotych – z czego stoisko promocyjne gminy zebrało 1130,90 złotych.

Punktem kulminacyjnym imprezy był koncert Ani Dąbrowskiej z zespołem. Na staszowskiej scenie wybrzmiały największe hity artystki takie jak: „Porady na zdrady”, „Charlie, Charlie”, czy też „Z Tobą nie umiem wygrać”. Niedzielny koncert przyciągnął tłumy, a polska wokalistka porwała publiczność do wspólnej zabawy. Po występie Ani Dąbrowskiej odbyła się dyskoteka pod gwiazdami z zespołem „Kredens Band”.

Organizatorami „Dnia Chleba – smaków naszych dziadków” był Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Józef Żółciak – starosta staszowski oraz Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.

Głównymi sponsorami "Dnia Chleba - smaków naszych dziadków" byli CASS Construction And Steel Structures Sp. z o.o. oraz ENEA Elektrownia Połaniec S.A. Wydarzenie wsparli również "Bel - Pol" Hurtownia Budowlana - PSB Mrówka Staszów, Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „SIARKOPOL" S.A., Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z.o.o. Rzędów, „GMC” Sp. z o. o., Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak Sp. z. o.o.,, Przedsiębiorstwo Gospodarski Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie Spółka Gminy z o. o., Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Staszowie, ELPOLOGISTYKA Sp. z o.o, ENREM-Połaniec Sp. z o.o., Balkar Technology Sp. z o. o., „ADMA” Zakład Remontowo- Budowlany Marian Adamczyk, Nadleśnictwo Staszów oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział w Staszowie.


W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

W Staszowie zapachniało świeżym chlebem

31-08-2021, Paulina Bąkowska
Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj Politykę cookies.