Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Wernisaż jak z bajki – wystawa lalek w Wiśniowej
Kukły, marionetki, jawajki i pacynki – te niezwykłe arcydzieła można oglądać w Wiśniowej. 28 stycznia uroczystym wernisażem w niezwykłej scenerii Pałacu Kołłątajów otwarto wyjątkową wystawę lalek z kolekcji Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Pałacowe komnaty wypełniła magiczna atmosfera oraz goście, których zachwyciły dzieła sztuki lalkarskiej.
Wystawa lalek oczaruje odbiorców w każdym wieku – przeznaczona jest zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych i seniorów. Mieszkańców gminy Staszów do świata bajki zaprosiła Fundacja im. Edwarda Kusztala, która we współpracy ze staszowskim samorządem przygotowała niezwykłą ekspozycję najpiękniejszych marionetek z kolekcji Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Na wystawie pojawiły się lalki dobrze wszystkim znane z literatury. W Pałacu można podziwiać kukły z takich utworów jak: „Śpiąca Królewna”, „Baśń o zaklętym kaczorze”, „Malutka czarownica”, „Córka Króla Smoka”, „Baśń o rumaku zaklętym”, czy też „Baśń o rycerzu Gotfrydzie”.
O wystawie „Jej wysokość Lalka” podczas otwarcia wernisażu opowiedziała jej kuratorka, Magdalena Kusztal, z Fundacji im. Edwarda Kusztala. - Wystawa lalek zawitała do najprawdziwszego Pałacu. W tej pięknej scenerii kołłątajowskiej posiadłości mogą Państwo podziwiać największe arcydzieła sztuki lalkarskiej, jednej z najstarszych sztuk na świecie – powiedziała Magdalena Kusztal. - Na wystawie znajdują się między innymi lalki z lat 60-tych ubiegłego wieku, które można było zobaczyć w wielu Kubusiowych przedstawieniach – dodała.
Projekt wystawy poświęcony jest w całości Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Lalki, które zostały stworzone przez najlepszych polskich scenografów w różnych teatralnych technikach, były nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach. Wystawa „Jej wysokość Lalka” została zadedykowana Jolancie Kusztal – jednej z pierwszych aktorek kieleckiego teatru, która na scenie marionetkom oddawała nie tylko swój talent, ale przede wszystkim serce. Wyrazy wdzięczności, kwiaty oraz ręcznie robione bombki z lokalnej firmy GMC emerytowanej aktorce, Jolancie Kusztal oraz mecenasce wystawy, Magdalenie Kusztal w podziękowaniu za pomoc w organizacji ekspozycji lalek wręczyli włodarze miasta i gminy Staszów – dr Leszek Kopeć i dr Ewa Kondek wraz z dyrektor artystyczną GMC, dr Lucyną Gozdek.
Niesamowita wystawa przyciągnęła wielu gości. Swój zachwyt kolekcją lalek wyrazili między innymi Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza, Tomasz Klimek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie, Piotr Jędrzejczak – dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Janusz Knap – prezes zarządu Radia Kielce, Łukasz Korus – doradca zarządu ENEA Elektrownia Połaniec, a także animatorzy, twórcy kultury, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy.
Wystawę lalek ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, która ma charakter wędrowny, można było do tej pory oglądać w Dworku Laszczyków w Kielcach oraz w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Jak mówiła Magdalena Kusztal, w planie na kolejną wystawę jest również Sandomierz, zaś finisaż ma odbyć się w czeskiej Pradze. Swoim mecenatem wystawę wsparli ENEA Elektrownia Połaniec oraz Renewal Art. Kolekcję lalek w Wiśniowej można oglądać w Pałacu Kołłątajów do 28 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.