Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie i Powiatu Staszowskiego
11 września w Bogorii odbyły się XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, które były równocześnie Dożynkami Powiatu Staszowskiego. Wydarzenie przyciągnęło tłumy z całego województwa. Naszą gminę reprezentował Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów.
Uroczystości w Bogorii rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego sprzed Zespołu Placówek Oświatowych w Bogorii do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W południe odbyła się uroczysta dożynkowa Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. dr. Krzysztofa Nitkiewicza – Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej, po której miało miejsce poświęcenie wieńców dożynkowych. Następnie korowód przemaszerował ulicami Bogorii na miejscowy stadion , gdzie odbyły się obrzędy dożynkowe oraz wystąpienia gospodarzy dożynek i zaproszonych gości.
Po przemówieniach odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych. W wojewódzkim konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy powiat staszowski reprezentował wieniec z gminy Połaniec, z Turska Małego Kolonii. Na zaprezentowanie swoich wieńców każdy z 13 powiatów miał możliwość podczas ośpiewywania go na scenie. Wieńcowa komisją wojewódzka pod przewodnictwem Ewy Boryckiej dokonała wcześniejszego przeglądu oraz oceny wienców, podczas objazdu powiatów na kilka dni przed uroczystością.
Pierwsze miejsce zajął wieniec z powiatu kieleckiego z gminy Bieliny i to on reprezentował województwo świętokrzyskie na Dożynkach Prezydenckich, które odbywały się w tym samym dniu. Na drugim miejscu znalazł się wieniec z powiatu staszowskiego, zaś na trzecim miejscu wieniec z powiatu opatowskiego, wykonany przez KGW Kalinki z Brzozowej. Pozozostałe powiaty otrzymały wyróżnienia.
Dożynkom towarzyszyły wystawy płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej oraz kiermasze produktów żywnościowych i kulinarnych. Koła Gospodyń Wiejskich oraz ich wyroby wzbudzały duże zainteresowanie wśród zebranych, którzy mogli zasmakować w kuchni regionalnej naszego województwa. Wydarzeniu towarzyszyły także liczne występy artystyczne: suita krakowska w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce”, zespoły folklorystyczne z terenu województwa, gwiazdą wieczoru był zespół „Łzy”