Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Z prośbami i podziękowaniami u Sulisławskiej Matki po raz 204.
Już po raz 204. odbyła się staszowska pielgrzymka do Matki Boskiej Sulisławskiej. To piękna tradycja, w której z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia udziału. Tym razem na trasę 8 czerwca wyruszyło ponad 450 mieszkańców miasta i gminy Staszów.
Zgodnie z tradycją, w przeddzień pielgrzymki, na cmentarzu cholerycznym w Staszowie odbyła się Msza Święta. W sobotę o godzinie 9:00 pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie w kościele pw. św. Bartłomieja w Staszowie. Po błogosławieństwie uczestnicy wyruszyli w ponad 20-kilometrową trasę do Sulisławic. Ze śpiewem na ustach pątnicy zanieśli przed cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej swoje prośby, troski i podziękowania. Jak co roku, do pielgrzymów dołączył burmistrz miasta i gminy Staszów, Leszek Kopeć, wraz z małżonką.
9 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach odbyła się uroczysta Msza Święta Staszowska w intencji pielgrzymów oraz mieszkańców Staszowa. Tuż po nabożeństwie uczestnicy wyruszyli w trasę powrotną. Chwilę przed godziną 19:00, przy krzyżu na ulicy 11 Listopada, upamiętniającym pierwszą pielgrzymkę do Sulisławic, pątników przywitały poczty sztandarowe Rady Miejskiej w Staszowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Staszowie oraz burmistrz Leszek Kopeć wraz ze swoim zastępcą, Ewą Kondek, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i gminy Staszów. Pielgrzymi zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Jak wspominają najstarsi mieszkańcy, powitanie pielgrzymów sztandarami to dawna tradycja, do której z radością powrócono w tym roku po wielu latach. Podczas podsumowania w kościele pw. św. Bartłomieja proboszczowie staszowskich parafii podziękowali uczestnikom pielgrzymki, a także wszystkim jej organizatorom.
Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach to wieloletnia, lokalna tradycja, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w regionie. Zwyczaj pielgrzymowania wywodzi się z czasów, kiedy w Staszowie panowała epidemia cholery. Ponad dwa wieki temu mieszkańcy wyruszyli z drewnianym krzyżem do tego świętego miejsca w intencji ustąpienia zarazy. Kiedy kordon sanitarny nie wpuścił mieszkańców Staszowa do Sulisławic, ustawiono krzyż w miejscu, w którym ujrzeli wieże Sanktuarium. Podczas powrotu do domu dotarła do nich wieść o ustąpieniu epidemii. Od tamtej pory, co roku, na zakończenie oktawy Bożego Ciała, kolejne pokolenia mieszkańców Staszowa udają się do Sulisławic, aby modlić się, składać ofiary i prosić o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny.
Więcej zdjęć TUTAJ