Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
„Zielona zaraza” w staszowskiej „Ósemce”
„Wpływ natury na rozwój dziecka” – pod takim hasłem w dn. 13 lutego odbyła się konferencja w Przedszkolu nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie. Spotkanie było apelem o przywrócenie naszym najmłodszym dzieciństwa w duchu wolności, blisko natury,w przyjaznym dla dziecka otoczeniu. Przykładem takich działań jest program edukacji w terenie „Zachwyt w przedszkolu” od trzech lat realizowany we współpracy z Nadleśnictwem Staszów. To właśnie dzięki systematycznemu wsparciu finansowemu i merytorycznemu ze strony Nadleśnictwa w Staszowie możliwa jest realizacja tego programu. Uczestniczący w spotkaniu pan Nadleśniczy Adam Lubera oraz specjaliści służb leśnych panie Joanna Drożdżowska i Anna Kamińska w swoich wypowiedziach podkreślili jak ogromną wartością dla współczesnego dziecka i człowieka jest las.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z panem burmistrzem Leszkiem Kopciem oraz z-cą burmistrza panią Ewą Kondek, staszowscy radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele i rodzice.
Program „Zachwyt w przedszkolu” oraz „Leśna przygoda” realizowane w staszowskiej „Ósemce” to nie tylko wyjazdy do lasu. To nowa filozofia pracy, która wymaga od dyrektora placówki i nauczycieli przemiany mentalno – zawodowej, energii, otwartości na „nowe”, zaangażowania i współpracy z rodzicami, wieloma instytucjami i organizacjami. To zmiany aranżacji sal dydaktycznych, metod pracy, przestrzeni w ogrodzie. To wszystko się właśnie dzieje w Przedszkolu nr 8 w Staszowie. O tej „zielonej” zmianie opowiadały podczas konferencji nauczycielki oraz dyrektor placówki . Pani Justyna Lis, Kamila Kobryn – Jacak i Lidia Bąk. Pani dyrektor Alicja Misiak w swojej wypowiedzi podkreśliła, że edukacja przedszkolna powinna być dla dziecka wspaniałą przygodą. U nas jest to leśna przygoda, zielona, zachwycająca, w duchu wolności, demokracji, swobody.
Edukacja dzieci w naszym przedszkolu zakłada ich zrównoważony rozwój. Przygoda z lasem to 2-3 wyjazdy w miesiącu, ale na co dzień to również uroczystości przedszkolne, klasyczne zajęcia w sali, wierszyki, piosenki i wszystko to, co przewiduje metodyka wychowania przedszkolnego. Poszukujemy innowacyjnych form realizacji podstawy programowej – właśnie przez kontakt z darami natury. Czekamy również na realizację projektu zakładającego powstanie w pobliżu przedszkola Parku Siarkowców. To kolejna zielona przestrzeń, którą z pewnością nasze przedszkolaki wykorzystają do zabaw badawczych, kontaktu z naturą, a nauczyciele do realizacji kolejnych projektów związanych z edukacją plenerową.
Ważnym momentem konferencji był wykład Pani Agnieszki Kuźby, podróżniczki, edukatorki, nauczycielki, pani Prezes Fundacji Bezpieczne Gniazdo. W swoim wystąpieniu pani Agnieszka uświadamiała uczestników konferencji w zakresie roli natury w życiu dziecka i jej wpływu na rozwój każdego człowieka. To właśnie pani Agnieszka jest autorem mocnych słów: „ zielona zaraza”. W swoim wystąpieniu pani Kuźba pokazała wiele przykładów konkretnych, realnych rozwiązań metodycznych i edukacyjnych, których celem jest tworzenie przyjaznej przestrzeni dla dzieci.
Podczas konferencji odbyła się również dyskusja, której celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy w państwowych szkołach i przedszkolach jest miejsce i przestrzeń na wprowadzenie lasu i natury do codziennego, szkolnego życia dzieci. W tej kwestii wypowiedziała się pani Izabela Socha nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, która realizuje program edukacji w terenie „ Przyjaciel lasu”. Pani Izabela podkreśliła ogromną rolę nie tylko Nadleśnictwa Staszów, ale i rodziców, którzy podobnie jak w staszowskiej „Ósemce” byli inicjatorami tych programów i nadal są mocno zaangażowani w ich realizację. W imieniu rodziców wystąpiła pani Basia Zamożniewicz , autorka „Wielkiego Zachwytu”, mama dwóch chłopców aktywnie działająca na rzecz edukacji blisko natury oraz pani Anna Zamojska, rodzic wspierający nauczycieli w realizacji podobnych działań. Jest to ważny głos rodziców, którzy widzą potrzebę takich działań w przestrzeni szkolnej i przedszkolnej , inicjują je i wspierają.
Tekst i zdjęcia:
Justyna Lis
Kamila Kobryn – Jacak