Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
"Zielony Zakątek" w Niemścicach
Grupa „Pozytywnie Zakręceni" z Niemścić od lipca do października realizowała projekt pt. „Zielony Zakątek”.
Pierwszym założeniem projektu było zwiedzanie perełki na mapie województwa świętokrzyskiego „Ogrodu na Rozstajach” w Młodzawach Małych. Właściciel w bardzo prosty i ciekawy sposób opowiedział nam o warunkach glebowych, nawozowych i wodnych rosnących tu roślin. Miejsce to bardzo nam się podobało.
Kolejne założenie to spotkanie z pszczelarzem p. Joanną Wasilczuk. Na pierwszym spotkaniu uzyskaliśmy obszerną wiedzę o życiu pszczoły miodnej, produktach pszczelich, rodzajach miodu i jego zastosowaniu w dietetyce i kosmetyce oraz roślinach miododajnych. Na drugim spotkaniu wykonywaliśmy figurki z wosku pszczelego, które były prezentowane na zakończenie projektu.
Po spotkaniu z pszczelarzem ogłosiliśmy konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Pszczoła – naszym przyjacielem”. Na konkurs wpłynęło 11 prac plastycznych w dwóch grupach wiekowych: 6-10 lat i 11-15 lat. Komisja konkursowa oceniła zgodność z tematyką, estetykę oraz zastosowane techniki plastyczne. Wszystkie prace były związane z tematem konkursu i estetycznie wykonane. Nagrody otrzymali: I – Lena Celińska, II Maja Sularz, III Izabela Straszak w grupie 6-10 lat. Wyróżnienia otrzymali: Milena Przybyłek, Kornelia Dziewięcka, Kacper Sularz, Ksawery Straszak, Bartosz Chojna. W grupie 11-15 lat nagrody otrzymały: Julia Krakówka, Nikola Krakówka, Oliwia Dziewięcka.
Sponsorami nagród w konkursie byli: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Świetlica „Jutrzenka”, ZGOK Rzędów oraz Starostwo Powiatowe. Środki pochodziły także z funduszu „Zielony Zakątek”. Sponsorom dziękujemy, a dzieciom gratulujemy pomysłów i zachęcamy do udziału w konkursach.
Ostatnim etapem projektu było stworzenie zielonego miejsca spotkań przyjaznego ludziom i pszczołom. Ogródek powstał przy altanie wiejskiej. Prace rozpoczęliśmy od skoszenia trawy, usunięcia kamieni i wytyczenia miejsca pod ogródek. Wykonaliśmy wykopy pod palisadę. Największą trudnością okazało się ułożenie palisady. Po konsultacjach z fachowcami , którzy wykonywali takie prace udało się nam ułożyć palisadę i rozplanować ziemię.
Pozostała nam najprzyjemniejsza praca: posadzenie krzewów, kwiatów i ziół. Część roślin zakupiliśmy z funduszy projektu, część przynieśliśmy z przydomowych ogródków. W realizacji projektu wspierało nas Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „talent” działające przy SOK w Staszowie. Na zakończenie projektu odbyła się prezentacja multimedialna oraz poczęstunek.
Zdjęcia i tekst: Grupa "Pozytywnie Zakręceni", Zofia Krakówka