Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl
Sesje Rady Miejskiej on-line
Żywe Muzeum Bombki w Staszowie już otwarte!
Na turystycznej mapie naszego regionu powstało niezwykłe miejsce – Żywe Muzeum Bombki wraz ze ścieżką edukacyjną, która nosi nazwę „Krótka historia szkła oraz jak się wykonuje bombki dekoracyjne”. Właśnie w Staszowie, w Fabryce Bombek GMC, zwiedzający mają niepowtarzalną okazję zgłębić tajniki produkcji szkła, dowiedzieć się jak doskonalono technikę tworzenia ozdób choinkowych, a także zobaczyć stare bombki, które zdobiły kiedyś polskie choinki.
Uroczyste otwarcie tej niezwykłej przestrzeni odbyło się 1 grudnia w siedzibie firmy. O otwarciu i walorach edukacyjnych wystawy opowiedzieli sami właściciele GMC Fabryki Bombek, dr Lucyna Gozdek i Dariusz Gozdek. Gospodarze po symbolicznym przecięciu wstęgi oprowadzili gości po ścieżce, dzieląc się pasją i wiedzą na temat sztuki tworzenia ozdób świątecznych.
Ścieżka edukacyjna zatytułowana „Krótka historia szkła oraz jak się wykonuje bombki dekoracyjne” składa się z sali edukacyjnej oraz czterech sal wrażeń. To niezwykłe miejsce przenosi odwiedzających w podróż przez czas, odkrywając tajemnice powstawania szklanych ozdób, udoskonaleń w produkcji szkła i korzenie silnej tradycji szklanych wyrobów w naszym regionie. W sali edukacyjnej mamy możliwość nie tylko poznania historii tworzenia ozdób, ale także zobaczenia współczesnych trendów w ich produkcji. Na niej można podziwiać również stare bombki z polskich choinek – najstarsza „perełka” pochodzi z 1943 roku. Po odwiedzeniu sali edukacyjnej odwiedzający kierują się do sal wrażeń. Tam, w pierwszej z nich, można podziwiać najmodniejsze bombki pogrupowane tematycznie, od świata podwodnego poprzez królewski design, aż po kolorystycznie pogrupowane ozdoby wpisujące się w obecne trendy. To fascynujące podróżowanie między różnorodnymi wzorami, jak podkreślają autorzy ścieżki, daje możliwość zrozumienia, w jaki sposób kreatywność i tradycja splecione są w sztuce wyrobu bombek. Kolejna sala, tym razem multimedialna z drzewkiem marzeń, wita gości interaktywnym doświadczeniem. Tutaj podróży towarzyszy bajka, która prowadzi zwiedzających przez świat wizualnych wrażeń. Kolejne pomieszczenie przenosi do wnętrza bombki, co stanowi unikalny sposób na zanurzenie się w magię świątecznych dekoracji. Ostatnia sala jest salą świetlną.
Otwarcie tej niezwykłej przestrzeni zgromadziło wielu gości. Idea powstania Żywego Muzeum Bombki oraz ścieżki edukacyjnej zachwyciła wszystkich obecnych, w tym burmistrza miasta i gminy Staszów, dr. Leszka Kopcia, który na ręce dr Lucyny Gozdek przekazał kwiaty wraz z gratulacjami.
- Żywe Muzeum Bombki to nie tylko miejsce, gdzie możemy podziwiać piękno ozdób, ale jest przede wszystkim przestrzenią otwierającą drzwi do fascynującego świata zarówno tradycji, jak i nowoczesności – podkreśla burmistrz Leszek Kopeć. - Fabryka Bombek GMC oraz te szklane dzieła, które tworzą, jest znana i doceniana na całym świecie, dlatego też cieszy, że dzięki zaangażowaniu właścicieli mamy możliwość obcowania ze sztuką i uczestniczenia w tak wspaniałym przedsięwzięciu – dodaje. Włodarz zaznacza, że miasto dzięki takiej inicjatywie staje się bardziej atrakcyjne, a ścieżka edukacyjna podkreśla rolę Staszowa, jako centrum tworzenia niezwykłych ozdób świątecznych - Wierzę, że to miejsce pełne magii i wiedzy przyciągnie wielu gości i przyczyni się do promocji naszej małej ojczyzny na całym świecie – podsumował włodarz.
Wśród gości obecnych na otwarciu edukacyjnej przestrzeni w Fabryce Bombek GMC znaleźli się między innymi: Ks. biskup dr Krzysztof Nitkiewcz – ordynariusz diecezji sandomierskiej, Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Jacek Semaniak – prezes Głównego Urzędu Miar, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele instytucji, firm oraz przyjaciele Fabryki Bombek GMC.
Jak zaznaczają właściciele zarówno muzeum, jak i ścieżka edukacyjna skierowana jest do osób w każdym wieku, od dzieci w wieku przedszkolnym, poprzez młodzież szkolną, studentów, dorosłych, aż do seniorów. Projekt przeznaczony jest także zarówno dla klientów biznesowych firmy, jak i indywidualnych, czy też turystów odwiedzających nasz region. W ścieżce edukacyjnej oraz warsztatach mogą uczestniczyć grupy zorganizowane oraz indywidualni odwiedzający. Zapraszamy zatem do odwiedzenia tego magicznego miejsca w Staszowie, gdzie w jednym przedsięwzięciu spotykają się ze sobą historia, sztuka i tradycja.
Muzeum wraz ze ścieżką w staszowskiej fabryce bombek powstało w ramach projektu „Rozwój Spółki GMC w wyniku wdrożenia strategii wzorniczej” realizowanego w osi priorytetowej: 1 Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.4 Wzór na konkurencję.